Poľsko poprelo, že čelí sankciám od USA za zákon o IPN

Poľský sejm, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Varšava 6. marca (TASR) - Námestník poľského ministra zahraničných vecí Bartosz Cichocki poprel v utorok správy, že Spojené štáty uplatňujú sankcie voči Poľsku v súvislosti s kontroverzným zákonom o Ústave pamäti národa (IPN), ktorý kriminalizuje obviňovanie poľského národa zo zločinov spáchaných nacistickým Nemeckom. Informovala o tom agentúra AP.

Cichocki uviedol, že Washington vyjadruje v súvislosti s príslušným zákonom "obavy a pochybnosti", ale správy o sankciách nie sú pravdivé.

Poľský spravodajský portál Onet.pl v pondelok informoval, že poľskej vláde bolo povedané, že kým krajina nezmení spomínanú právnu normu, poľský prezident a premiér nemôžu počítať ani s rokovaniami s americkým prezidentom Donaldom Trumpom či viceprezidentom Mikeom Penceom.

Podľa portálu Onet existujú dokumenty, ktoré toto ultimátum potvrdzujú. Onet dodal, že Američania sa tiež vyhrážali, že zablokujú financovanie spoločných vojenských projektov.

Novela zákona o IPN nadobudla platnosť 1. marca. Zákon vyvolal krízu s Izraelom, kde sa predstavitelia obávajú, že jeho skutočným cieľom je potláčať prešetrovanie Poliakov, ktorí počas druhej svetovej vojny zabíjali Židov, čo však poľskí predstavitelia odmietajú. Zákon počíta s trestom väzenia do troch rokov pre každého, kto bude pripisovať "poľskému národu alebo poľskému štátu zodpovednosť alebo spoluzodpovednosť za zločiny spáchané nemeckou treťou ríšou".

Kontroverzný zákon poľský prezident Andrzej Duda vo februári podpísal, ale následne ho poslal na ústavný súd na posúdenie. Poľskí predstavitelia oznámili, že kým súd nerozhodne, nebudú sa vznášať žiadne obvinenia v súvislosti s porušením tohto zákona. Rozhodnutie súdu sa očakáva v priebehu niekoľkých týždňov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.