V rámci MDŽ zvolali protesty na Filipínach, v Južnej Kórei i Číne

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR/AP

Manila 8. marca (TASR) - Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (MDŽ) sa vo štvrtok po celom svete organizujú pochody a demonštrácie - ako napríklad protesty proti filipínskemu prezidentovi, zhromaždenie v Južnej Kórei v rámci kampane #MeToo či výzva mjanmarskej líderky, aby sa sila a schopnosti žien využili pri budovaní demokracie. Informovala o tom agentúra AP.

V Manile k MDŽ zvolali protest proti filipínskemu prezidentovi Rodrigovi Dutertemu, do ktorého sa zapojili stovky aktivistov v ružových a purpurových tričkách. Prezident podľa nich patrí k najhorším porušovateľom práv žien v Ázii.

Na zhromaždení na Mirandovom námestí (Plaza Miranda) vodcovia protestov spievali a tancovali, pričom matkám, sestrám a vdovám - pozostalým po podozrivých z obchodovania s drogami alebo z ich užívania, ktorých zabili počas Duterteho protidrogových operácií - rozdávali biele ruže.

Demonštranti protestovali proti protizákonnému zabíjaniu, čo polícia popiera, či Dutertovým sexistickým poznámkam na adresu žien.

Mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij pri príležitosti MDŽ vyzvala ženy na budovanie mierumilovných demokracií s použitím ich sily a schopností v politike, ekonomike a sociálnych otázkach.

Študenti čínskej univerzity Čching-chua zase túto príležitosť využili na to, aby protestovali proti navrhovaného ústavnému dodatku, ktorým sa ruší obmedzenie dvoch po sebe idúcich funkčných období pre čínskeho prezidenta a viceprezidenta.

V rámci MDŽ sa stovky Juhokórejčanov - mnohí oblečení v čiernom s nápisom #MeToo v rukách - zhromaždili v centre Soulu. Vyzvali na to, aby údajní páchatelia sexuálnych trestných činov čelili spravodlivosti, a tiež na opatrenia týkajúce sa otázok, ako je odstránenie rozdielov v odmeňovaní mužov a žien.

Ďalšie podujatia pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sú naplánované v celej Ázii, na Blízkom východe, v Európe i Amerike.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.