Analýza: Slovenky mimo Bratislavy zarábajú o štvrtinu menej ako muži

Ilustračná foto. Foto: FOTO TASR/AP

Bratislava 8. marca (TASR) - Slovenky mimo hlavného mesta zarábajú o štvrtinu menej ako muži. Je to najväčší rozdiel z krajín V4. Menšie odchýlky v zárobkoch žien a mužov vidieť v hlavnom meste. Napriek tomu sú na Slovensku rozdiely pomerne výrazné.  

Zárobok ženy, ktorá pracuje mimo Bratislavy, je o 25 % percent nižší ako plat muža. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk. Tá porovnávala mediány platov žien a mužov v hlavnom meste a mimo neho.

Ukazuje sa, že bratislavské zamestnankyne sú mužom o čosi bližšie ako tie, ktoré pracujú inde na Slovensku. Rozdiel v mediáne platov Bratislavčaniek voči Bratislavčanom totiž predstavuje 20 %.

Platové rozdiely mimo hlavného mesta sú najväčšie v krajinách V4. Keď porovnáme čísla z portálu Platy.sk s výsledkami z ostatných platových portálov pod záštitou medzinárodného webu Paylab.com, zistíme, že rozdiely mimo hlavného mesta sú na Slovensku najvyššie zo všetkých krajín V4. Čo sa týka rozdielov v hlavnom meste, spomedzi krajín V4 sú rozdiely menšie iba vo Varšave.

Kým v Poľsku a na Slovensku boli platové rozdiely medzi pohlaviami nižšie v hlavnom meste, Česká republika a Maďarsko zostávajú výnimkou. Ukazuje sa totiž, že napríklad zamestnankyne v Prahe zarobia o 23 % menej ako muži. Tento jav však môže byť spôsobený najmä tým, že v hlavných mestách je vyšší počet manažmentu, v ktorom je vyšší podiel mužov. To robí aj väčšie rozdiely.

Medzi najlepšie platenou desatinou zamestnancov je drvivá väčšina mužov. Analýza tiež ukázala, že najlepšie platená desatina zamestnancov v Bratislave zarobí viac ako 2500 eur. Z celkového počtu ženských zamestnankýň v hlavnom meste však takúto métu dosahuje iba 4,8 %, mužov je 14,5 %. V najlepšie platenej desatine Bratislavčanov je tak 20 % žien a 80 % mužov. 

Ešte horšie zastúpenie v najlepšej zarábajúcej desatine majú ženy na zvyšku Slovenska. Ukazuje sa, že iba 4,3 % žien zarobí viac ako 1743 eur v hrubom. Z mužských zamestnancov má vyšší plat ma trhu presne 14 %. V najlepšie platenej desatine Slovákov mimo Bratislavy je tak podľa Platy.sk 18 % žien a 82 % mužov.

TASR informovala Nikola Richterová z Profesie

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.