Obchodné komory a združenia sú znepokojené súčasnou situáciou

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 9. marca (TASR) - Obchodné komory a podnikateľské združenia vyjadrili v piatkovom stanovisku hlboké znepokojenie nad súčasnou situáciou, ktorá nemá v novodobej histórii Slovenska obdobu. Komory a združenia zastupujú viac ako tisícku firiem zo Slovenska a 30 krajín sveta, ktoré v tejto krajine zamestnávajú viac ako 270.000 ľudí a v podobe daní a odvodov prispievajú každoročne do štátneho rozpočtu miliardami eur.

"Vražda investigatívneho novinára, ktorá podľa vyjadrení viacerých verejných predstaviteľov s vysokou pravdepodobnosťou priamo súvisí s jeho prácou, je zásadným útokom na slobodu tlače. Úloha novinárov, vrátane práce pri odhaľovaní podvodov a korupcie, je v spoločnosti nezastupiteľná," zdôraznili vo vyhlásení.

Rastúca nedôvera občanov v štát a jeho inštitúcie podľa obchodných komôr a podnikateľských združení významne ovplyvňuje aj podnikateľské prostredie. "Na Slovensku chceme podnikať v slušnom prostredí, ktoré sa riadi princípmi právneho štátu a jasnými a férovými pravidlami," uviedli.

Pre dôveru občanov aj podnikateľskej verejnosti je podľa nich kľúčové, aby Slovensko malo vedúcich predstaviteľov, ktorí sa k týmto princípom nielen zaviažu, ale pôjdu aj príkladom pri ich každodennom presadzovaní vo všetkých sférach verejného života.

Komory a podnikateľské združenia prostredníctvom Iniciatívy za vládu zákona spoločne poukazujú na potrebu zvýšenia vymožiteľnosti práva, posilnenia boja proti korupcii a zvýšenia transparentnosti, ktoré majú zásadný vplyv nielen na podnikateľské prostredie. Aj po troch rokoch, odkedy svoje obavy adresovali vtedajšej vláde, chcú pripomenúť, že tieto požiadavky sú stále aktuálne.

Slovensko teda podľa nich potrebuje predvídateľné podnikateľské prostredie a legislatívu, ktorá chráni verejné záujmy, podporuje etické a transparentné podnikanie a je dôsledne dodržiavaná.

Zároveň je podľa nich potrebné urobiť razantné opatrenia na zníženie miery korupcie. "Slovensko dnes patrí medzi krajiny s vysokou mierou vnímania korupcie, čo má zásadný vplyv na náklady na podnikanie, negatívne ovplyvňuje reputáciu krajiny a odrádza mnohých potenciálnych investorov," upozornili obchodné komory a podnikateľské združenia.

Súčasne podľa nich Slovensko potrebuje efektívnu, transparentnú a dôveryhodnú justíciu. "Dlhé trvanie súdnych konaní a časté dôvodné pochybnosti o nestrannosti súdov, prokuratúry a polície negatívne ovplyvňujú dôveru podnikateľov v právny štát," dodali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.