Vo vyšších polohách Tatier je mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Liptovský Hrádok 10. marca (TASR) - Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách je od nadmorskej výšky 1700 metrov mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách je nebezpečenstvo lavín malé, popoludní pri oteplení stúpne na mierne. Informoval Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Za posledný deň napadlo v našich horách do päť centimetrov nového prachového snehu. Po predchádzajúcom oteplení je povrch pokrývky na mnohých miestach dobre spevnený. Na záveterných stranách najvyšších polôh, hlavne vo východnom sektore a v úzkych žľaboch a terénnych depresiách, sa stále nachádzajú nafúkané dosky a vankúše, ktorých stabilita je nízka. Na týchto svahoch sa lokálne nachádzajú vrstvy hranato-zrnného snehu. "Ich uvoľnenie je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Pri oteplení počas dňa sa môžu ojedinele objaviť aj samovoľné lavíny a splazy, hlavne na južných svahoch stredných polôh, prípadne na trávnatom podklade vo Fatrách," upozornil Krajčí.

Sobotné ráno na horách bolo zamračené so snežením, v nižších polohách so slabým dažďom. Teploty sa pohybovali od mínus siedmich stupňov Celzia na vrcholoch hôr po nula stupňov Celzia na podhorí. Na hrebeňoch fúkal mierny, prevažne juhovýchodný vietor s rýchlosťou do 14 metrov za sekundu.

Nový sneh je vetrom prenášaný na východne orientované svahy. Na hrebeňoch a vrcholoch, kde sneh ochladzoval silný vietor, je povrch snehovej pokrývky veľmi tvrdý, miestami až ľadový. V severnom sektore sa vplyvom predchádzajúcich silných mrazov nachádzajú nestabilné snehové útvary predovšetkým hranato-zrnného snehu.

Oteplenie v predchádzajúcich dňoch spôsobilo postupné sadanie snehovej pokrývky, na povrchu snehu sa vytvorila na mnohých miestach kôra, ktorá pozitívne ovplyvňuje stabilitu snehovej pokrývky. Na vrcholoch hôr a na hrebeňoch si sneh zachováva tvrdý až ľadový povrch. Povrch snehovej pokrývky je miestami pokrytý piatimi centimetrami nového snehu. V stredných polohách a na podhorí je sneh už vplyvom oteplenia vlhký.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.