Pašeráci prevážajú tovar cez hranice aj malými leteckými zariadeniami

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 13. marca (TASR) - Pašeráci začínajú na prevoz nelegálneho tovaru cez hranice čoraz častejšie používať malé letecké zariadenia. Štát preto hľadá spôsoby, ako tomu zabrániť.

Slovensko o tejto veci diskutuje aj s Ukrajinou. Obe krajiny sa zhodli, že ak zistia takúto trestnú činnosť, budú sa o nej vzájomne informovať. Vyplýva to zo správy hlavného hraničného splnomocnenca Slovenskej republiky za minulý rok. Vláda SR ju v stredu vzala na vedomie.

Medzi hlavné hrozby na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici však stále patrí činnosť zločineckých skupín zapojených do prevádzania osôb. Ojedinelé nie sú ani pokusy o nelegálny prevoz tovaru, predovšetkým cigariet.

"Táto hranica naďalej ostáva dynamická, kontrolovaná a riadená," píše sa v správe splnomocnenca. K trestnej činnosti má dochádzať nielen na "zelenom úseku" štátnej hranice, ale aj na hraničných priechodoch. Za hlavnú príčinu nelegálnej migrácie občanov tretích krajín možno naďalej považovať spoločensko-politickú nestabilitu krajín pôvodu migrantov.

Spoločné hliadky na slovensko-ukrajinskej hranici sú efektívne a spĺňajú svoje poslanie, píše sa v dokumente s tým, že zamedzujú nelegálnej migrácii a páchaniu inej trestnej činnosti. Vlani sa takto vykonalo 189 spoločných hliadok, pričom na slovenskej strane k tomu dochádzalo v párny mesiac a na ukrajinskej v nepárny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.