Mayová: Hawking bol jedným z najväčších vedcov svojej generácie

Popredný britský teoretický fyzik Stephen Hawking, jeden z najuznávanejších svetových vedcov, zomrel v stredu nadránom 14. marca 2018 vo veku 76 rokov. Foto: TASR/AP

Londýn 14. marca (TASR) - Britská premiérka Theresa Mayová ocenila v stredu v reakcii na úmrtie teoretického fyzika Stephena Hawkinga jeho brilantnú a výnimočnú myseľ a konštatovala, že bol "jedným z najväčších vedcov svojej generácie".

"Jeho odvaha, humor a odhodlanie vyťažiť zo života čo najviac boli inšpiráciou. Na jeho odkaz sa nezabudne," uviedla na Twitteri.

Na sociálnej sieti mnohí poukazovali na to, že zomrel v deň narodenia iného svetoznámeho fyzika Alberta Einsteina. Navyše 14. marec je aj dňom matematickej konštanty pí - 3,14. Hawking zomrel práve na 30. výročie prvých osláv Dňa pí. Ako je už dávno známe, inou zhodou okolností sa narodil presne 300 rokov od smrti talianskeho fyzika a astronóma Galilea Galileiho.

Spravodajská stanica BBC priniesla aj vyjadrenie herca Eddieho Redmayna, ktorý získal Oscara za stvárnenie profesora Hawkinga vo filme Teória všetkého z roku 2014. Označil ho za úžasného vedca a "najzábavnejšieho muža", ktorého kedy stretol.

Jeden z najuznávanejších svetových vedcov zomrel v stredu nadránom vo veku 76 rokov pokojne počas spánku doma v anglickom meste Cambridge. Aj napriek ťažkému zdravotnému postihnutiu patril medzi najvplyvnejších mysliteľov súčasnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.