Rast inflácie vo Francúzsku sa vo februári spomalil

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Paríž 15. marca (TASR) - Tempo rastu inflácie vo Francúzsku sa vo februári podľa očakávania spomalilo. Ukázali to spresnené údaje štatistického úradu Insee, ktoré potvrdili predbežný odhad.

Index spotrebiteľských cien v druhej najväčšej ekonomike eurozóny sa vo februári zvýšil o 1,2 % po januárovom náraste o 1,3 %. Analytici pritom pôvodne odhadovali, že medziročná miera inflácie dosiahne vo februári 1,4 %.

Jadrová inflácia, v ktorej nie sú zahrnuté nestále ceny potravín a energií, vo februári klesla na 0,8 % z 0,9 % v januári.

V medzimesačnom porovnaní sa ceny tovarov a služieb vo Francúzsku vo februári nezmenili oproti januáru, keď klesli o 0,1 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Francúzska vo februári vzrástol medziročne o 1,3 %. To je menej ako v januári, keď stúpol o 1,5 %.

Tieto výsledky sa zhodujú s predbežným odhadom, ktorý Insee uverejnil 28. februára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.