LAVROV: Predĺžime prímerie v Ghúte, kým neodídu sýrski civilisti

Na archívnej snímke Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Moskva 16. marca (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok vyhlásil, že ruská armáda a sýrska vláda predĺžia prímerie v povstalcami ovládanej oblasti východná Ghúta na okraji Damasku na také obdobie, aké bude potrebné na odchod všetkých civilistov z enklávy.

Lavrov na summite o Sýrii v kazašskom hlavnom meste Astana doslova povedal, že prímerie bude predĺžené dovtedy, "kým všetci (civilisti) neopustia" východnú Ghútu.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že do piatkového skorého rána odišlo z povstalcami kontrolovaných predmestí Damasku 2000 ľudí.

Tlačová agentúra AP v piatok napísala, že vo štvrtok prebehol najväčší exodus civilistov za jediný deň počas celej sýrskej občianskej vojny. Z Hamúríje a ďalších opozičných miest vo východnej Ghúte prúdili preč desaťtisíce ľudí, aby unikli intenzívnym útokom.

Títo civilisti utekali, pretože sýrski vládni vojaci, podporovaní ruskými lietadlami, postupujú ďalej územím východnej Ghúty.

Boje prebiehajú aj inom mieste Sýrie: turecké sily sa pretláčajú bližšie k severosýrskemu mestu Afrín v rovnomennej kurdskej enkláve.

Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú zároveň spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS). Ankara však označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku, ktorá tam bojuje za väčšiu autonómiu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.