Americká obchodná komora varuje Trumpa pred zavedením ciel voči Číne

Na archívnej snímke Donald Trump. Foto: TASR/AP

Washington 16. marca (TASR) - Americká obchodná komora sa obáva dôsledkov zavedenia dovozných ciel USA voči Číne. Jej prezident Thomas Donohue administratívu Donalda Trumpa varoval, že takýto krok môže viesť k deštruktívnej obchodnej vojne, ktorá negatívne zasiahne bežných Američanov aj rast americkej ekonomiky.

Ako Donohue uviedol, clá na dovoz čínskeho tovaru súvisiace s vyšetrovaním čínskych praktík v oblasti duševného vlastníctva budú znamenať škody pre všetkých, firmy, farmárov aj spotrebiteľov.

Agentúra Reuters v priebehu týždňa informovala, že Trump uvažuje nad uvalením ciel na čínsky tovar v celkovej hodnote až 60 miliárd USD (48,62 miliardy eur). Zasiahli by najmä telekomunikačný sektor a informačné technológie, ale aj spotrebný tovar. Okrem toho americký prezident plánuje zaviesť obmedzenia v oblasti investícií čínskych firiem.

Donohue dodal, že je v poriadku, ak vláda chce riešiť negatívny vplyv čínskej priemyselnej politiky a neférových obchodných praktík na americkú ekonomiku, dovozné clá však nie sú vhodným riešením. "Clá vo výške 30 miliárd USD (navrhol to úrad amerického obchodného splnomocnenca) by vymazali viac než tretinu z úspor, ktoré americkým domácnostiam priniesla daňová reforma. Ak by sa clá zvýšili na 60 miliárd USD, o čom sa medzičasom začalo hovoriť, dôsledky by boli ešte devastujúcejšie," povedal šéf Americkej obchodnej komory a vyzval vládu, aby tento plán nerealizovala.

Čína v reakcii na najnovšie plány Washingtonu zopakovala, že v obchodnej vojne nikto nevyhrá. Zároveň varovala, že v prípade realizácie plánov USA, bude svoje záujmy tvrdo chrániť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.