PRIESKUM: Celkový počet zamestnancov by sa mal globálne zvyšovať

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 17. marca (TASR) – Celkový počet zamestnancov by sa mal globálne zvyšovať. Predpokladajú to v prieskume ManpowerGroup Index trhu práce vo svete zamestnávatelia z takmer všetkých opýtaných krajín.

V globálnom meradle očakáva nárast počtu zamestnancov 43 zo 44 krajín. "Taliansko ako jediné je v mínuse už dlhšiu dobu," pripomenul Jiří Halbrštát, marketingový manažér spoločnosti ManpowerGroup. Istota zamestnávateľov z krajín, kde sú dostupné sezónne očistené dáta, je najväčšia na Taiwane, v Japonsku, Maďarsku a USA. Na druhej strane najslabšia je v Taliansku, Česku a Švajčiarsku.

"Zaujímavým trendom je, že sme boli zvyknutí v prvej tretine v predchádzajúcich desiatich rokoch vidieť predovšetkým krajiny ázijské alebo z Južnej Ameriky, kde bol vývoj pred krízou najdynamickejší," podotkol s tým, že v súčasnosti sa začali v prvej tretine objavovať európske krajiny.

Chorvátsko, ktoré sa do prieskumu zapojilo po prvý raz, vykazuje na základe sezónne neočistených dát zdravé náborové prostredie s indexom +29 %. To znamená, že tretina všetkých opýtaných zamestnávateľov v Chorvátsku plánuje v budúcich troch mesiacoch zvýšiť počet pracovných síl.

V rámci regiónu EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika) hlási na základe sezónne očistených dát najsilnejšie náborové plány Maďarsko. Poháňa ho najmä odvetvie stavebníctva. Najsilnejší trh práce od tretieho štvrťroku 2008 bol zaznamenaný v Grécku. Najoptimistickejšie plány v oblasti ľudských zdrojov za posledných šesť rokov má aj Nemecko, podobne veľmi priaznivé náborové prostredie predpokladá Fínsko či Holandsko. "Slovensko si v tom medzinárodnom porovnaní stojí veľmi dobre, je na konci prvej tretiny," priblížil Halbrštát, pričom hodnota indexu v SR je +12 %.

Spoločnosť ManpowerGroup v rámci prieskumu oslovila viac ako 59.000 zamestnávateľov v 44 krajinách sveta, aby zistila, aké sú ich náborové plány.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.