Tri roky prevádzky elektronického trhoviska ukázali jeho opodstatnenie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 26.marca (TASR) - Vyše 85.000 kontraktov sa za tri roky "ostrej" prevádzky zrealizovali v rámci elektronického trhoviska. Podľa informácii portálu Elektronického kontraktačného systému (EKS), ich vstupná cena bola vyše 1,21 miliardy eur a konečná zmluvná cena 1,007 miliardy eur. Znamená to, že doterajšie úspory s využitím tohto progresívneho nástroja verejného obstarávania predstavujú vyše 210 miliónov eur.

Elektronické trhovisko bolo zriadené 1. júla 2014 a v "ostrej" prevádzke funguje od 1. februára 2015. EKS je jedným zo súboru opatrení v boji proti korupcii, ktoré zároveň významným spôsobom stransparentňuje, zrýchľuje a zefektívňuje celý proces verejného obstarávania. Cez Elektronické trhovisko, ako prvej súčasti EKS, sú oprávnené nakupovať štát, obec, vyšší územný celok, ako aj organizácie, ktoré sú nimi zriadené či majetkovo prepojené.

Za uplynulé tri roky pribúdali do systému viaceré novinky, ktoré významne rozširovali funkcionality elektronického trhoviska, a zároveň maximalizovali transparentnosť a efektivitu tohto postupu verejného obstarávania.

Od 1. marca 2018 v elektronickom trhovisku pribudla možnosť predkladať spolu s cenovou ponukou aj vlastný návrh plnenia. Objednávatelia tak získali možnosť vyžadovať od dodávateľov aj konkrétny návrh plnenia, ktorý sa po zazmluvnení zákazky s víťazným dodávateľom stane súčasťou zmluvy zverejňovanej aj v Centrálnom registri zmlúv (CRZ). Táto novinka prináša objednávateľom možnosť získať informáciu o zamýšľanom plnení zmluvy dodávateľom ešte pred samotným plnením. Aj vďaka tomu sa celý proces verejného obstarávania na elektronickom trhovisku stane ešte transparentnejším.

Poslednou novelou zákona o verejnom obstarávaní sa nemenili limity pre zákazku bežne dostupnú na trhu. Spodný limit pre podlimitnú zákazku bežne dostupnú na trhu zadávanú verejným obstarávateľom (okrem potravín a služieb uvedených v prílohe č. 1 zákona o verejnom obstarávaní – tzv. sociálne služby a iné osobitné služby) naďalej zostáva vo výške 15.000 eur bez DPH.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.