Orbán a Vučič otvorili v Subotici obnovenú synagógu

Srbský premiér Aleksandar Vučič (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Budapešť/Subotica 27. marca (TASR) - Srbsku sa vlastnú národnú hrdosť a záväzok zachovať si územnú integritu podarilo zladiť s autonómiou národnostných menšín, pričom Belehrad zároveň podporuje aj vznik a fungovanie inštitúcií týchto menšín, domnieva sa maďarský premiér Viktor Orbán.

Vyjadril sa tak v pondelok v srbskej Subotici, kde spolu s predsedom srbskej vlády Aleksandrom Vučičom otváral obnovenú miestnu synagógu.

Podľa agentúry MTI Orbán konštatoval, že srbský model ochrany menšín je príkladom pre celú Európu. "Postojom Maďarska je, že Európska únia musí vnímať Srbsko ako doposiaľ nevyužitý potenciál, ktorý môže posilniť Úniu novou energiou," dodal maďarský premiér.

"Je našou morálnou povinnosťou presadzovať Maďarsko a Európu, v ktorej môžu židia a kresťania žiť bez strachu," zdôraznil Orbán v súvislosti s otvorením synagógy, na obnovu ktorej prispela aj maďarská vláda.

Vučič poďakoval za maďarskú pomoc a povedal, že medzi Srbskom a Maďarskom nikdy neboli také dobré politické a hospodárske vzťahy ako teraz. "Neexistujú už otvorené otázky - a to by bez osobného úsilia predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána nebolo možné dosiahnuť," podčiarkol srbský premiér.

spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.