Hovorca Jobbiku poprel, že by po odchode Vonu hrozil v strane rozkol

Na archívnej snímke Gábor Vona. Foto: TASR Ladislav Vallach

Budapešť 19. apríla (TASR) - Maďarskej opozičnej strane Jobbik nehrozí po odchode jej predsedu Gábora Vonu ani vnútorný mocenský boj, ani rozkol, ako to tvrdia analytici, povedal vo štvrtok v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu M1 hovorca Jobbiku Ádám Mirkóczki.

"Máme vnútorné diskusie - čo je samozrejmé -, avšak jednota strany nie je ohrozená," zdôraznil hovorca a pripomenul, že Jobbik pripravuje dva zjazdy: na prvom sa rozhodne o zavedení systému spolupredsedov strany a na druhom zvolia delegáti nové vedenie.

Mirkóczki podotkol, že predsedníctvo Jobbiku navrhlo, aby stranu viedli spoločne Márton Gyöngyösi a Tamás Sneider.

Vona sa totiž po parlamentných voľbách z 8. apríla postu predsedu vzdal. Zároveň oznámil, že už na túto funkciu nebude ani kandidovať a neprevezme ani poslanecký mandát, ktorý vo voľbách získal zo straníckej kandidátky.

Jobbik vo voľbách získal 26 zo 199 poslaneckých kresiel, o tri viac než v predchádzajúcom volebnom cykle. Voľby vyhral blok Fidesz-KDNP a získal 133 mandátov, čo je dvojtretinová väčšina. Blok MSZP - Dialóg (Párbeszéd) obsadí 20 kresiel, Demokratická koalícia (DK) deväť a Politika môže byť iná (LMP) osem kresiel. Zvyšné tri poslanecké miesta v Národnom zhromaždení obsadí jeden nezávislý poslanec, jeden poslanec za stranu Spolu (Együtt) a jeden zástupca nemeckej menšiny v Maďarsku.

Výsledky volieb ešte nie sú právoplatné.

spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.