Expert na Kóreu: Rokovania medzi KĽDR a USA budú zdĺhavé

Na televíznej kombosnímke Kim Čong-un (vpravo) a Donald Trump. Foto: TASR

Berlín 21. apríla (TASR) - Severokórejský vodca Kim Čong-un pristupuje k rokovaniam so Spojenými štátmi z pozície sily, pre agentúru DPA to v sobotu uviedol spolupredseda Nemecko-kórejského fóra Hartmut Koschyk.

"Vďaka úspešnému jadrovému programu dosiahol Kim svoj cieľ rokovať o mierovej dohode s USA na rovnom ihrisku," povedal Koschyk. "Preto sa teraz môže tváriť zmierlivo a pozastaviť svoj jadrový program," dodal Koschyk s tým, že rokovania budú napriek tomu zdĺhavé.

Kim Čong-un v sobotu oznámil, že jeho krajina pozastaví jadrové a raketové testy. Podľa Kimovho vyhlásenia Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) prestane od soboty vykonávať skúšky jadrových zbraní a medzikontinentálnych balistických rakiet.

Severná Kórea už skôr vyjadrila ochotu rokovať o zrieknutí sa celého svojho jadrového arzenálu. Urobila tak pred stretnutím Kim Čong-una s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, ktoré je naplánované na 27. apríla. Očakáva sa, že obaja lídri budú rokovať o denuklearizácii Kórejského polostrova, ako aj o možnej mierovej zmluve ako formálnom ukončení Kórejskej vojny z rokov 1950-1953.

Na nadchádzajúce týždne je okrem schôdzky Kima a Muna naplánované aj stretnutie Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.