Salaha Abdeslama uznali za vinného z pokusu o vraždu

Advokáti obžalovaných, zľava Isa Gultaslar, Laura Severinová, Romain Delcoigne a Sven Mary počas vynesenia verdiktu v procese s podozrivým z teroristických útokov v Paríži Salahom Abdeslamom, ktorý v Belgicku čelí separátnym obvineniam z prestrelky v Bruseli a jeho komplicom Soufianeom Ayarim, 23. apríla 2018 v Bruseli. Foto: TASR/AP

Brusel 23. apríla (TASR) - Podozrivého z teroristických útokov v Paríži z roku 2015 Salaha Abdeslama uznal v pondelok belgický súd za vinného z pokusu o vraždu v samostatnom prípade týkajúcom sa prestrelky v bruselskej štvrti Forest z roku 2016. Spolu s ním uznali za vinného aj jeho komplica Sofiena Ayariho. Oboch odsúdili na 20 rokov väzenia.

Predseda súdu, ktorý mal na starosti tento prípad, rozhodol, že prestrelka s policajtmi na ulici Dries, ku ktorej došlo 15. marca 2016, mala teroristický charakter, uviedla tlačová agentúra Belga.

Salah Abdeslam aj Sofien Ayari sú z právneho hľadiska vinní z pokusu o vraždu v teroristickom kontexte a z nezákonného držania strelných zbraní. Pri prestrelke na ulici Dries bol jeden policajt zranený. K incidentu došlo v rámci série policajných razií, ktoré sa konali v súvislosti s teroristickými útokmi v Paríži z 13. novembra 2015. Členom útočných kománd v Paríži bol aj Salah Abdeslam.

Federálna prokuratúra žiada pre oboch 20 rokov vo väzení.

Súd ešte musí rozhodnúť, či uzná nároky občianskej strany, ktorú predstavuje združenie V-Europe. Toto združenie zastupuje obete teroristických útokov v Bruseli, ku ktorým došlo 22. marca, týždeň po prestrelke vo štvrti Forest. V-Europe argumentuje, že práve táto prestrelka, pri ktorej sa Abdeslamovi podarilo ujsť, viedla k útokom na letisku Zaventem a stanici metra Maelbeek.

spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.