Lídri oboch Kóreí zasadili v demilitarizovanej zóne symbolický strom

Juhokórejský prezident Mun Če-in (vpravo) a severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) sadia borovicu na historickom summite v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi 27. apríla 2018. Pri sadení stromu, ktoré si vyžiadal Soul, použili zeminu pochádzajúcu z oboch Kóreí a polejú ju vodou z riek svojich krajín. Foto: TASR/AP

Soul 27. apríla (TASR) - Severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in v piatok spoločne zasadili symbolický strom v demilitarizovanej zóne, ktorá od seba oddeľuje ich krajiny. Borovica pochádza z roku 1953, keď bolo po kórejskej vojne podpísané prímerie, informovala stanica CNN.

Každý z lídrov ju posypal hlinou a polial vodou. Kim použil zeminu z hory na juhokórejskom ostrove Čedžu, zatiaľ čo Mun použil pôdu zo severokórejskej hory Pektusan. Voda, ktorou zavlažili strom, bola tiež z územia krajiny toho druhého predstaviteľa. Podľa iných zdrojov išlo v prípade zeminy i vody o zmes z oboch Kóreí.

Nasledovalo odhalenie kamenného pamätníka tejto historickej ceremónie. Pamätník nesie nápis "Na tomto mieste bol zasadený mier a prosperita". "Dúfam, že rovnako ako táto borovica, aj naše vzťahy budú vždy zelené. Je to nová jar, ktorá zavítala na Sever aj na Juh. Využime túto príležitosť," povedal Kim Munovi.

uhokórejský prezident Mun Če-in (vpravo) a severokórejský vodca Kim Čong-un (vľavo) si podávajú ruku po zasadení borovice na historickom summite v dedine Pchanmundžom ležiacej v demilitarizovanej zóne medzi oboma kórejskými štátmi 27. apríla 2018. Pri sadení stromu, ktoré si vyžiadal Soul, použili zeminu pochádzajúcu z oboch Kóreí a polejú ju vodou z riek svojich krajín. Foto: TASR/AP

Slávnostné sadenie stromu sa uskutočnilo po spoločnom obede lídrov v rámci prestávky v rokovaniach o jadrovom odzbrojení Kórejského polostrova, ako aj o medzikórejských vzťahoch.

Lídri sa následne spolu prešli po demilitarizovanej zóne, pričom sa zastavili na drevenom moste, kde absolvovali polhodinový rozhovor, vrátili sa do Mierového domu v lokalite Pchanmundžom a pokračovali v rokovaní. Večer ich čaká slávnostná večera, na ktorej bude prítomná i Kimova manželka Ri Sol-džu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.