Od 1. mája 2018 začne platiť novela zákona o nájme pôdy

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 30. apríla (TASR) - Novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, účinná od 1. mája 2018, by mala farmárom uľahčiť prístup k pôde. Medzi farmármi ale vyvoláva búrlivú diskusiu. Uviedla to Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho, družstva (SFD).

"Kým o znení a zmenách novely zákona rozhodujú úradníci z ministerstva (pôdohospodárstva), jej dopady v praxi pociťujú a do svojho podnikania ich musia zahrnúť farmári. Tí sa zaujímajú najmä o nové pravidlá uzatvárania nájomných zmlúv, úpravy cien nájmov či posilnenia práv samostatne hospodáriacich roľníkov. Chcú viac vedieť aj o zásahu štátu do nájomných vzťahov voči podnikom," skonštatoval Daniel J. Kratky, expert na právo obchodných spoločností a družstiev zo SFD.

Pre zabezpečenie si základného výrobného nástroja, teda pôdy, bude podľa Kratkeho pre poľnohospodárov kľúčové práve administratívne zvládnutie správy nájomných zmlúv, a to sledovanie končiacej doby nájmu, sledovanie zmien údajov v katastri nehnuteľností a dôsledná evidencia dokladov o odoslaných písomnostiach súvisiacich s prenajatými pozemkami. "V neposlednom rade to bude aj účinná a správna komunikácia s prenajímateľmi pôdy a pružné reagovanie na ich požiadavky," upozornil Daniel J. Kratky.

Sadovská pripomenula, že podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR predstavuje výmera využitej poľnohospodárskej pôdy na Slovensku 1,919 milióna hektárov. Približne 80 až 90 % z nej obhospodarujú poľnohospodári na základe nájomných zmlúv. Väčšinu využitej poľnohospodárskej pôdy pritom tvorí orná pôda s podielom 70,2 %. Za ňou nasledujú trvalé lúky a pasienky (27,2-% podiel). Trvalé porasty a ostatné plochy vrátane domácich záhrad predstavujú dovedna iba niečo cez 2 %.

"Poľnohospodárska pôda je základné aktívum v agrosektore, bez pôdy sa jednoducho poľnohospodárska prvovýroba nedá realizovať. Avšak v prípade 80 až 90 % poľnohospodárskych pozemkov poľnohospodári nehospodária na vlastnej pôde, ale na prenajatej, teda pôdu užívajú na základe nájomných zmlúv," uviedla Sadovská. Tento stav je podľa nej pritom dôsledkom výrazného rozdrobenia pozemkového vlastníctva a veľkého množstva spoluvlastníkov s malými podielmi na jednotlivých parcelách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.