Nový arménsky premiér pricestoval na návštevu Náhorného Karabachu

Arménsky premiér Nikol Pašinjan. Foto: TASR/AP

Jerevan 9. mája (TASR) - Arménsky premiér Nikol Pašinjan pricestoval v stredu do Náhorného Karabachu - medzinárodne neuznaného útvaru v juhozápadnom Azerbajdžane. S odvolaním sa na zdroje blízke kancelárii premiéra o tom informovala agentúra TASS.

Zdroj uviedol, že Pašinjan má v stredu naplánované stretnutia s najvyššími predstaviteľmi tejto medzinárodne neuznanej republiky, v ktorej približne 95 percent obyvateľstva tvoria Arméni. Okrem schôdzok má Pašinjan v meste Stepanakert naplánovanú aj tlačovú konferenciu.

Pašinjan bol za predsedu arménskej vlády zvolený v utorok na zasadnutí parlamentu v Jerevane. Jeho kandidatúru podporilo 59 poslancov, proti sa ich vyslovilo 42. Za Pašinjana hlasovalo aj 11 poslancov donedávna vládnucej Republikánskej strany Arménska. Ako vysvetlil predseda jej poslaneckého klubu Vahram Bagdasarjan, časť poslancov hlasovala za Pašinjana v záujme "zachovania stability v krajine".

Po hlasovaní Republikánska strana oznámila, že prechádza do opozície. Podľa svojho hovorcu a podpredsedu parlamentu Eduarda Šarmazanova musí byť hlavným cieľom bezpečnosť Arménska a Karabachu.

Arménsko a Azerbajdžan vedú o územie Náhorného Karabachu dlhoročný spor, ktorý v 90. rokoch 20. storočia vyvrcholil vojenským konfliktom. V súčasnosti je Náhorný Karabach pod vojenskou kontrolou Arménska, od Azerbajdžanu je de facto nezávislý, ale de iure nie je medzinárodne neuznaný nikým, ani Arménskom. Uznaný je len štátmi s obmedzeným medzinárodným uznaním - Abcházskom, Južným Osetskom a Podnesterskom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.