Vodafone kupuje časť aktív Liberty Global, medzi nimi aj aktíva v ČR

Vodafone. Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Londýn 9. mája (TASR) - Britský telekomunikačný koncern Vodafone kupuje časť aktív americkej spoločnosti Liberty Global za takmer 22 miliárd USD. Aktíva poskytovateľa káblovej televízie a širokopásmových služieb prevezme v štyroch európskych krajinách, konkrétne v Nemecku, Českej republike, Maďarsku a Rumunsku.

Kontrakt v celkovej hodnote 21,8 miliardy USD (18,37 miliardy eur), ktorý zahrňuje v Nemecku firmu Unitymedia a v ďalších troch krajinách aktíva UPC, je pre Vodafone, druhého najväčšieho mobilného operátora na svete, jeden z najväčších. Od prevzatia aktív si britská firma sľubuje zlepšenie svojej pozície na európskom trhu oproti konkurentom ako Deutsche Telekom.

Najnovší kontrakt nasleduje po podobnom kroku spred štyroch rokov, keď sa Vodafone dohodol na prevzatí španielskeho poskytovateľa káblovej televízie Ono. Je to zároveň najväčší kontrakt Vodafonu od nepriateľského prevzatia nemeckej spoločnosti Mannesmann v roku 2000.

S najnovšou akvizíciou však nesúhlasí najväčšia telekomunikačná spoločnosť v Európe Deutsche Telekom, podľa ktorej Vodafone získa príliš veľkú kontrolu nad európskym trhom a negatívne tak ovplyvní konkurenčné prostredie. Očakáva sa preto, že schvaľovací proces nebude jednoduchý. Napriek tomu Vodafone predpokladá, že k dokončeniu dohody by mohlo dôjsť niekedy v polovici budúceho roka.

(1 EUR = 1,1870 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.