Na 18 rokov väzenia odsúdili šéfa firmy: Spreneveril 10,4 mld. dolárov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Peking 10. mája (TASR) - Čínsky súd odsúdil vo štvrtok bývalého riaditeľa poisťovacej spoločnosti Anbang Insurance Group na 18 rokov väzenia za finančné trestné činy. Informovali o tom štátne médiá a tlačová agentúra DPA.

Wu Siao-chueja uznali za vinného z protizákonného získavania peňazí a zo sprenevery financií tejto spoločnosti vo výške 62,25 miliardy jüanov (10,4 miliardy dolárov), uviedla čínska štátna tlačová agentúra Sinchua.

Súd zároveň udelil Wuovi pokutu 10,5 miliardy jüanov (1,65 miliardy dolárov).

Spoločnosť Anbang bola založená v roku 2004 ako poisťovňa automobilov a rýchlo sa rozrástla na podnik s hodnotou 300 miliárd dolárov.

Spoločnosť sa však dostala do pozornosti verejnosti a úradov, pretože podľa kritikov uplatňovala netransparentné podnikateľské praktiky a zároveň uskutočnila v zahraničí celú sériu rôznych podozrivých nákupov. O tých uznávaný ekonomický magazín Caixin napísal, že boli financované protizákonne z peňazí z poistného klientov.

Anbang minula pri nákupnej horúčke spred niekoľkých rokov približne 15 miliárd dolárov, vrátane 1,9 miliardy dolárov za luxusný hotel Waldorf Astoria v New Yorku v roku 2014.

Prokurátori na súdnom procese uviedli, že spoločnosť Anbang za riadenia Wu Siao-chueja získala 723,9 miliardy jüanov prostredníctvom investičných produktov, napísala Sinchua.

Čínska vláda pokladá nezákonné získavanie peňazí na investičné produkty za veľkú hrozbu pre hospodársku stabilitu krajiny a podľa očakávania čoskoro zverejní nové predpisy pre takéto získavanie financií.

Čína v prvom štvrťroku 2018 zistila 1037 prípadov ilegálneho získavania peňazí v celkovej hodnote 26,9 miliardy jüanov, zhrnul denník China Daily.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.