Čína uskutočnila prelet vojenských lietadiel okolo Taiwanu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Peking 11. mája (TASR) - Bombardéry a stíhacie lietadlá čínskych vzdušných síl vykonali v piatok okružný cvičný prelet okolo Taiwanu. Podľa agentúry Reuters ide o najnovší prípad zintenzívňujúcich sa vojenských manévrov Číny neďaleko tohto samosprávneho ostrova. Tchaj-pej to označuje za zastrašovanie.

Čína stále pokladá Taiwan za svoje organické územie. Nepriateľské počínanie Pekingu voči tejto ostrovnej krajine vzrástlo po tom, ako bola v roku 2016 zvolená za taiwanskú prezidentku Cchaj Jing-wen z Demokratickej pokrokovej strany (DPP) - politického subjektu, ktorý presadzuje úplnú nezávislosť Taiwanu od Číny.

Peking chce prostredníctvom vojenských manévrov poslať Taiwanu odkaz, že Čína je odhodlaná prekaziť akýkoľvek pokus o oficiálne nadobudnutie nezávislosti, hoci Cchaj Jing-wen prisľúbila zachovať súčasný stav a mier.

Vzdušné sily Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády vo vyhlásení na svojom mikroblogu uviedli, že na piatkovej akcii sa zúčastnili bombardéry Sien H-6K a nešpecifikované prieskumné lietadlá, pričom predviedli "nové vylepšenie bojových schopností". Po prvý raz sa na takýchto manévroch zúčastnili aj stíhačky Su-35.

Čína momentálne realizuje ambiciózny program modernizácie svojich ozbrojených síl, vyvíjajúc vlastné bojové stíhacie lietadlá s technológiou stealth, lietadlové lode a sofistikované rakety. Do polovice storočia chce Čína nadobudnúť vojenský arzenál svetovej triedy, uvádza Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.