Útok na policajnú stanicu v Indonézii si vyžiadal sedem mŕtvych

Pyrotechnici prehľadávajú vraky motocyklov po bombovom útoku pred kostolom 13. mája 2018 v indonézskom meste Surabaja. Najmenej deväť ľudí zahynulo o desiatky ďalších utrpeli zranenia pri sérii bombových útokov, ktorých terčom sa v nedeľu ráno stali tri kostoly v indonézskom meste Surabaja. Jednu z bômb odpálil samovražedný útočník vydávajúci sa na jedného z veriacich. Foto: TASR/AP

Jakarta 14. mája (TASR) - Za najnovším bombovým útokom v druhom najväčšom indonézskom meste Surabaya, pri ktorom zahynuli štyria útočníci a desať ďalších osôb utrpelo zranenia, stoja členovia jednej rodiny. Podľa agentúry DPA o tom informovala miestna polícia.

K výbuchu došlo v pondelok pred policajným riaditeľstvom v Surabayi, pričom útočníci prišli na miesto na dvoch motocykloch a následne odpálili nálože. Štyria útočníci prišli o život, zachránilo sa však osemročné dievčatko, ktoré sa nachádzalo na jednom z motocyklov.

"Najmladšie dieťa bolo zhodené z motocykla, ale prežilo," uviedli predstavitelia polície provincie Východná Jáva.

Útok prišiel len deň po tom, čo rodina šiestich samovražedných útočníkov vrátane dievčat vo veku 9 a 12 rokov zaútočili na tri kresťanské kostoly v rovnakom meste. O život prišli atentátnici a osem ďalších ľudí. K zodpovednosti za útok sa následne prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS).

Po pondelkovom útoku vyzval indonézsky prezident Joko (vysl. džoko) Widodo parlament na revíziu protiteroristických zákonov. Zároveň varoval, že v prípade, ak parlament neprijme upravený zákon do júna tohto roka, nariadi stav núdze. Zákon by mal bezpečnostným predstaviteľom povoliť podniknúť "preventívne" opatrenia s cieľom zabrániť útokom.

Indonézia - krajina s najväčším počtom moslimského obyvateľstva na svete - sa stáva terčom útokov islamistických militantov od roku 2000, keď pri koordinovaných atentátoch na kostoly počas Štedrého večera zahynulo 18 ľudí, píše DPA.

Kresťania tvoria desať percent 260-miliónovej populácie krajiny a sú tak najväčšou náboženskou menšinou v Indonézii. Indonézska polícia sa často stáva terčom útokov od zásahov voči islamistickým militantom, ktoré nasledovali po bombových útokoch na Bali z roku 2002. O život vtedy prišlo 202 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.