Otvorenie ambasády USA v Jeruzaleme sprevádza eufória i protesty

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Jeruzalem 14. mája (TASR) - Veľvyslanectvo Spojených štátov sa v pondelok oficiálne presunie z Tel Avivu do Jeruzalema. Uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela americkým prezidentom Donaldom Trumpom bude korunované slávnostnou ceremóniou, informuje agentúra DPA

Na otvorení ambasády, ktoré sa uskutoční o 15.00 h SELČ, sa zúčastní približne 800 ľudí vrátane Trumpovho poradcu Jareda Kushnera a dcéry Ivanky Trumpovej.

Palestínčania na pondelok - naopak - naplánovali pochod v Predjordánsku a v pásme Gazy na protest proti presunutiu ambasády, ktoré sa symbolicky koná v Deň Jeruzalema. Dňom Jeruzalema si Izrael pripomína výročie obsadenia východnej časti mesta armádou židovského štátu počas blízkovýchodnej vojny v roku 1967. Medzinárodné spoločenstvo však doposiaľ tento krok neuznalo a Palestínčania chcú, aby sa východný Jeruzalem stal hlavným mestom ich budúceho štátu.

Izraelská vláda ocenila Trumpovo vyhlásenie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela s tým, že americký prezident uznal historické židovské spojenie so svätým mestom. Palestínska samospráva bola - naopak - pobúrená.

USA desaťročia nezaujali postoj k Jeruzalemu v nádeji, že izraelsko-palestínske územné nároky budú vyriešené počas mierových rokovaní, pripomína DPA. Trumpova administratíva uviedla, že deklarácia Jeruzalema neurčuje "špecifickú hranicu" pre suverenitu Izraela nad Jeruzalemom. Palestínčania však v tomto kroku vidia súhlas s izraelskou kontrolou nad celým mestom.

Budova veľvyslanectva je súčasťou areálu amerického konzulátu v Jeruzaleme. Slúžiť bude ako dočasné sídlo amerického veľvyslanca v Izraeli Davida Friedmana a niekoľkých diplomatov dovtedy, kým USA nevybudujú stále sídlo ambasády. Tento proces podľa očakávania potrvá niekoľko rokov.

Larídžání: Presťahovanie ambasády USA do Jeruzalema vyvolá napätie

Predseda iránskeho parlamentu Alí Larídžání v pondelok varoval, že presťahovanie veľvyslanectva USA z Tel Avivu do Jeruzalema vyvolá napätie na Blízkom východe.

"Ich kroky ohľadom presťahovania ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema a iránskeho jadrového programu určite neostanú bez odozvy. Takýto druh akcií vyvolá napätie v regióne a vo svete," vyhlásil Larídžání podľa iránskej polooficiálnej tlačovej agentúry ISNA.

Vyzval tiež moslimské krajiny, aby prijali závažnejšie opatrenia v reakcii na "zlé a nerozumné rozhodnutie" amerického prezidenta Donalda Trumpa presťahovať veľvyslanectvo do Jeruzalema.

Larídžání sa takto vyjadril takmer týždeň po tom, ako Trump rozhodol o odstúpení USA od jadrovej dohody, ktorú uzavreli svetové mocnosti s Iránom v roku 2015, pripomína agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.