G. Matečná čelí odvolávaniu, začala sa mimoriadna schôdza NR SR

Na snímke podpredsedníčka vlády SR a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nom. SNS) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR 24. mája 2018 v Bratislave. Vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nom. SNS) je jediným bodom mimoriadnej schôdze NRSR, ktorú vo štvrtok otvoril predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 24. mája (TASR) - Vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nom. SNS) je jediným bodom mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, ktorú vo štvrtok otvoril predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Rokovanie iniciovali 44 podpismi opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina.

Trojica strán o Matečnej tvrdí, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov určených pre Slovensko v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Zároveň jej vyčítajú, že ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu (SPF) zaviedla podvodné praktiky, o čom "existujú nespochybniteľné dôkazy". V neposlednom rade je v dôvodovej správe tvrdenie, že Matečná pokračuje v nekalých praktikách aj ako ministerka a zastupuje skôr oligarchov ako skutočných roľníkov, pričom svojím konaním ohrozuje budúce zdroje pre Slovensko na regionálny rozvoj.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) zhrnula, že Matečná je zodpovedná za subvenčné podvody, na základe ktorých boli poskytnuté agrodotácie na vybetónované plochy, za neoprávnené vyplácanie platieb na cudzie pozemky, za poskytovanie dotácií výpalníkom a rôznym organizovaným skupinám, za likvidáciu viacerých samostatne hospodáriacich roľníkov, za to, že podporovala podvodné praktiky ešte aj ako šéfka SPF a napokon nesie plnú vinu za krízu v agrorezorte, lebo je neoddeliteľnou súčasťou agrochobotnice. "Preto sa voči nej pokúsime vyvodiť politickú zodpovednosť," avizovala s dôvetkom, že opozícia bude žiadať aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za všetky kauzy.

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová zdôraznila, že pôda je základným zdrojom našej krajiny. "Chceme, aby sme mali v obchodoch viac slovenských potravín, aby sa naše poľnohospodárstvo rozvíjalo, aby ľudia z vidieka neutekali a aby mal kto obrábať pôdu. Pokiaľ však budeme prenajímať pôdu a dávať peniaze rôznym špekulantom, ktorí sa chcú iba bezprácne dostať k dotáciám, nikdy sa nám to nepodarí," myslí si.

Líder Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že sú štandardní politici, ktorí pracujú pre seba a svojich vyvolených a na obyčajných ľudí kašlú. "Farmári a zamestnanci na poliach nedostávajú výplaty, sú okrádaní o pôdu a dotácie a keď sa ohradia, zbijú ich. Vládne tu štátna mafia. Štandardní politici vytvorili vysoko organizovanú štátnu mafiu," podčiarkol a doplnil, že ak to chceme zmeniť, títo ľudia musia konečne niesť trestnoprávnu zodpovednosť.

Vláda s odvolaním Matečnej nesúhlasí a návrh opozičných poslancov vníma ako vytĺkanie politického kapitálu. Matečná podľa názoru kabinetu od roku 2016 vykonala množstvo konkrétnych systémových opatrení v sektoroch poľnohospodárstva, potravinárstva, ale aj lesníctva a rozvoja vidieka. Medzi najdôležitejšie patrí zvýšenie transparentnosti ministerstva a jeho rezortných organizácií, zverejňovanie informácií nad rámec zákona, ďalej novela zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy, jej zásluhou sa posilnilo postavenie poľnohospodárov na európskej úrovni. Počas polročného predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016 sa podarilo do pracovného programu Európskej komisie zaradiť tému boja proti nekalým obchodným praktikám a otvorenie témy dvojakej kvality potravín.

V prípade navrhovateľmi prezentovaných a medializovaných problémov jednotlivých farmárov, najmä na východe Slovenska, ide podľa vlády často o súkromné majetkovo-právne spory a vyhrotené konflikty, ktorých riešenie nemá rezort pôdohospodárstva vo svojej kompetencii. "Aj z tohto dôvodu sa ministerka Matečná stretla s generálnym prokurátorom a spoločne sa dohodli na riešení situácie. Agrorezort bol, je a bude plne súčinný pri poskytnutí akýchkoľvek potrebných podkladov pre potreby objasnenia jednotlivých prípadov. Jedným zo systémových opatrení je aj vznik Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, ktorá bude tvoriť stály poradný orgán ministra," dodala vláda.

A. Danko je pripravený počúvať kritiku na ministrov, ale odmieta útoky na nich

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko je pripravený počúvať kritiku na každého svojho ministra a urobiť aj opatrenia. Ale bude stáť za každým ministrom SNS, pokiaľ bude predmetom atakov. Povedal to v parlamente v rozprave o opozičnom návrhu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nom. SNS). Vo svojom vystúpení volal po odbornosti, kritizoval opozíciu a žiadal ju, aby "neudávala svoj štát" v zahraničí.

"Opozícia je profesionálna v hádzaní špiny a v podhadzovaní materiálov médiám. Absolútne im ale chýba vedomosť o problematike, do ktorej sa púšťajú," uviedol Danko a vyzval poslancov "majme k sebe úctu, kritizujme sa odborne a konštruktívne". Danko slovne zaútočil na podpredsedníčku parlamentu zo SaS Luciu Ďuriš Nicholsonovú. "Ťažko sa reaguje na ženu, ktorá má ambíciu, podstrčené alebo získané informácie, ktorým nerozumie a prezentuje ich ako absolútnu pravdu. Prepáčte, pani Nicholsonová, o pôdohospodárstve neviete nič," zdôraznil.

Matečnej sa Danko zastal, pomenoval niektoré opatrenia, ktoré presadila a obhajoval ju aj ako ženu. "Neurážajte ju ako ženu," apeloval na opozíciu. Cieľom SaS je podľa Danka iba škandalizovať svojho súpera, ktorým je SNS. "Už by som to definoval ako dankofóbiu," poznamenal. V súvislosti s agrodotáciami nepoprel, že môžu byť individuálne prípady, ktoré treba posúdiť. To však podľa Danka nemá robiť opozícia, ale orgány činné v trestnom konaní.

Šéf SNS naznačil, že opozícia škodí dobrému menu Slovenska v zahraničí. "Nechoďte von a neudávajte svoj štát. Robíte zle aj sebe. Ak to nevyriešime doma, to je to posledné zúfalé stanovisko ísť von a volať sem univerzálnych poslancov z Európskeho parlamentu, ktorí sú z iného štátu a ktorí si radi do Slovenska kopnú," vyhlásil. Zároveň vo svojom vystúpení uviedol, že sa teší, keď možno v septembri v Národnej rade vystúpi šéf europarlamentu Antonio Tajani.

Podľa Danka z toho, čo sa deje na Slovensku, ťaží niekto tretí. "Problémom Slovenska je nesystémovosť politických strán a tichý úsmev Mariana Kotlebu," podotkol Danko. Hovoril o zlej energii, hystérii, niekoľkokrát zdôraznil potrebu odbornosti a vyzdvihol prácu koalície. "Koalícia jasne ukazuje, že tento štát vie riadiť a reprezentovať," vyhlásil.

Opozícia oponovala. Matečná podľa Ľubomíra Galka (SaS) skutočne neriadi rezort, robia to ľudia v zákulisí. Odmietol tiež reči o škandalizácii SNS zo strany liberálov. "SNS sa škandalizuje sama. Pri riadení akéhokoľvek úradu nominantmi SNS zmizne všetko, čo nie je prišróbované," uviedol Galko. Poukázal tiež, že v Dankovom vystúpení chýbala odbornosť, po ktorej tak volal. "Vo vašom vystúpení bolo len podceňovanie farmárov, ich problémov. Hovoríte, aby sme mali k sebe úctu. Ja hovorím, začnite mať aspoň trochu úcty k tým farmárom," zdôraznil Galko.

Veronika Remišová z OĽaNO odmietla, že by opozícia upozorňovaním na kauzy škodila menu Slovenska v zahraničí. "My na škandály upozorňujeme nie preto, že by sme nemali radi Slovensko, ale práve preto, že ho máme radi," vyhlásila.

Štefan Zelník z SNS poukázal na dobré opatrenia, ktoré presadila SNS s Matečnou. "Sme hrdí na zákon o ochrane pôdy. Práve ústavný zákon o ochrane pôdy má zabrániť mafiánskym praktikám," zdôraznil. Matečná sa podľa Zelníka netají tým, že došlo k individuálnym zlyhaniam. "Dokonca ona sama podala trestné oznámenia. Neschováva to, prosím vás, buďme spravodliví a opierajme sa o fakty," uviedol Zelník.

L.Sólymos: Opozícia chce odvolávaním G. Matečnej vytĺcť politický kapitál

Návrh opozície na vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nom. SNS) je len vytĺkaním politického kapitálu. Uviedol to minister životného prostredia a podpredseda vlády László Sólymos (Most-Híd). Ten prečítal stanovisko vlády k návrhu na odvolanie Matečnej. V pléne však ešte pred jeho vystúpením bol prítomný aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Vláda je presvedčená, že Matečná vykonala množstvo systémových opatrení. "Gabriela Matečná vykonala množstvo konkrétnych systémových opatrení. Medzi najdôležitejšie patria zvýšenie transparentnosti ministerstva a rezortných organizácií nad rámec zákona," uviedol Sólymos s tým, že sa zaslúžila aj o podporu projektu domácich potravín, spustenie projektu na podporu lokálnych potravín, či naštartovanie čerpania eurofondov.

Pripomenul aj odškodnenie ovocinárov, ktorých zasiahli mrazy, zvýšenie podpory chovu sladkovodných rýb, ako aj rozšírenie podpory pre včelárov. "Medializované informácie, ktoré otvorila opozícia, ministerstvo vysvetlilo. Medializované prípady boli zlyhaním jednotlivcov," uviedol Sólymos.

Agrorezort tiež podľa jeho slov bude súčinný pri vyšetrovaní prípadov. "Vláda SR nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery podpredsedníčke vlády a ministerke pôdohospodárstva," dodal Sólymos.

Do rozpravy sa prihlásilo písomne 10 poslancov, následne sa budú môcť prihlásiť ešte ústne. Poslanci si zároveň odhlasovali aj rokovanie po 19. hodine. Očakáva sa, že prevažne budú v pléne diskutovať opoziční poslanci.

Nicholsonová: Ministerstvo podporovalo okrem talianskej aj albánsku mafiu

Na snímke podpredsedníčka NRSR Lucia Ďuriš-Nicholsonová (SaS) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR 24. mája 2018 v Bratislave. Vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nom. SNS) je jediným bodom mimoriadnej schôdze NRSR, ktorú vo štvrtok otvoril predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 24. mája (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva podporovalo cez agrodotácie okrem talianskej mafie aj ich spolupodnikateľov z albánskej mafie. Tri firmy, v ktorých pôsobila albánska mafia, dostali podľa podpredsedníčky Národnej rady (NR) SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) za posledných osem rokov na dotáciách vyše 20 miliónov eur.

Ďuriš Nicholsonová to zdôraznila počas mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej sa opozícia pokúša odvolať ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka SNS). "Nemáme dosť, že sme v rezorte pôdohospodárstva výdatne podporovali taliansku mafiu, podporovali sme ešte aj tých, s ktorými spolupodnikali, a to je albánska mafia," uviedla Ďuriš Nicholsonová.

Z dokumentov z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) podľa poslankyne vyplýva, že tieto firmy opakovane nadhodnocovali svoje žiadosti. Kontroly napríklad ukázali, že nesedel deklarovaný počet zvierat, na ktoré žiadali podporu, alebo bola nadnesená výmera pôdy. "Napriek týmto zisteniam PPA sa k nim dotácie dostali. PPA vedela, že sa pokúšajú o podvod, napriek tomu sa nakoniec albánska mafia aj na tieto pozemky dostala k dotáciám," doplnila Ďuriš Nicholsonová.

V prípade albánskej mafie je podľa jej slov obzvlášť zarážajúce, že sa nakoniec dostali aj k takým dotáciám, ktoré im PPA najskôr odmietla vyplatiť. "A to vďaka rozhodnutiu ministerstva, na ktoré sa následne odvolali. To znamená, ministerstvo ako odvolací orgán v prípadoch, kde boli preukázateľne sporné dotácie, prikleplo týmto ľuďom súhlasné stanovisko na všetky dotácie, o ktoré žiadali,“ opísala Ďuriš Nicholsonová. Opäť tak zdôraznila, že v prípade ministerky Matečnej by sa malo prestať hovoriť len o vyvodení politickej zodpovednosti, ale malo by sa začať diskutovať o vyvodení trestnoprávnej zodpovednosti.

Vláda s odvolaním Matečnej nesúhlasí a návrh opozičných poslancov vníma ako vytĺkanie politického kapitálu. Matečná podľa názoru kabinetu od roku 2016 vykonala množstvo konkrétnych systémových opatrení v sektoroch poľnohospodárstva, potravinárstva, ale aj lesníctva a rozvoja vidieka. V prípade navrhovateľmi prezentovaných a medializovaných problémov jednotlivých farmárov, najmä na východe Slovenska, ide podľa vlády často o súkromné majetkovo-právne spory a vyhrotené konflikty, ktorých riešenie nemá rezort pôdohospodárstva vo svojej kompetencii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.