V Umelke je oslavná výstava svetovej tvorby textilnej miniatúry

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Bratislava 24. mája (TASR) – Cenu Slovenského združenia textilných výtvarníkov TXT získala domáca umelkyňa Nikola Čiripová za čipkárske dielo 20 18. Tým zobrazila ročník aj rok jubilejnej medzinárodnej súťažnej prehliadky textilnej miniatúry pod názvom Oslava/Celebration.

Na jej stredajšom (23.5.) slávnostnom vyhodnotení v bratislavskej Umelke medzinárodná porota svoju cenu udelila Poľke Agnieszke Parkitnej za diela Magické linky a Vulkán. Študentskú cenu si prevzala Jozepha Krüger z Rakúska, ktorá vytvorila tri závesné priestorové objekty Architektúra. Súčasťou ocenenia laureátov bolo otvorenie výstavy.

"Pri výbere témy 20. ročníka sme si uvedomovali, že sa nerozhodujeme len o myšlienke pre inšpiráciu tvorcov, ale tiež chceme upozorniť na výročie. Chceli sme niečo optimistickejšie a okrúhle 'narodeniny' sú príjemným dôvodom na oslavu i radosť. Môžeme s uspokojením povedať, že 20 rokov podnetov vysielaných širokému okruhu umelcov vytvorilo tradíciu, ktorá priniesla mnoho vynikajúcich výkonov. Potvrdzuje sa, že priestorové limity textilnej miniatúry neznamenajú obmedzenia pre tvorivú kreativitu, ale sú výzvou k jadrnému vyjadreniu myšlienky prostredníctvom širokej škály výtvarných techník a materiálov, ktoré textilná tvorba ponúka. Sme príjemne prekvapení aj súčasným výsledkom," konštatovala Silvia Fedorová zo združenia TXT.

Organizátori dostali diela od 185 umelcov z 34 krajín sveta, z toho 65 od študentov. Porota pre výstavu vybrala tvorbu 60 profesionálov a 23 študentov z 20 krajín. Najviac je zastúpené Slovensko, Poľsko a Rakúsko, najvzdialenejšou zúčastnenou krajinou je Nový Zéland. Expozícia predstavuje pestré podoby drobnej textilnej tvorby využitím prírodných a iných materiálov. Súťažná téma má u každého účastníka iný výsledok, i keď jubilejný ročník a názov sa u viacerých opakuje. Niektorí dodali jedno dielo, ale napríklad Rakúšanka Ingrid Gaier vyšila na plátenných štvorcoch sériu 20 podôb Celebration.

Okrem 20. súťažnej výstavy sú v Umelke samostatné prezentácie minuloročných víťazov. Nimi sú slovenská autorka Sylvia Birkušová, ktorá získala Cenu poroty, Japonka Noriko Tomita Cenu združenia TXT a v študentskej kategórii uspela Terézia Krnáčová z bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení. Tá vedľa slávnostného červeného koberca inštalovala jedlú tortu 20 TXT.

Návštevníci Umelky uvidia aj medzinárodnú putovnú výstavu The Spiral Motive (Motív špirály) inšpirovanú fragmentom kresby na papyre z 3. – 4. storočia z koptského hrobu v Egypte zo zbierok Michiganskej univerzity. Iniciovali ju kurátorky Julia Galliker z tejto americkej univerzity a Ines Bogensperger z Rakúskej akadémie vied. Výzvou k účasti na výstave bolo spracovanie motívu špirály s použitím tradičných materiálov a textilných techník. V Kamennej sále sú závesné a priestorové diela takmer 60 autorov z viacerých krajín sveta. Po Bratislave ju uvidia v Kanade a inde.

Obidve výstavy potrvajú do 10. júna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.