Za chorého či seniora by mohol sociálnu dávku vybrať osobitný príjemca

Ilustračná snímka. Foto: TASR Michal Svítok

Bratislava 28. mája (TASR) - Za seniorov či ťažko zdravotne postihnutých by mohol prebrať sociálnu dávku osobitný príjemca v prípade, že si ju človek nemôže prebrať osobne alebo ak nemajú zriadený bankový účet. Mohol by tak za nich urobiť rodinný príbuzný. Navrhujú to opozičné poslankyne za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a Renáta Kaščáková v novele zákona o sociálnom poistení.

Ďuriš Nicholsonová upozornila, že stovky seniorov či ťažko zdravotne postihnutých majú problémy s vyplácaním dávok sociálneho poistenia v hotovosti, ak napríklad ochorejú alebo sa ocitnú v nemocnici a nemajú zriadený bankový účet. Takýto človek si tak osobne nemôže vybrať napríklad dôchodok a rodine vznikajú problémy.

"V dôsledku tejto skutočnosti nastávajú v ich živote problémy, nakoľko, ak im nie je vyplatený napríklad starobný alebo invalidný dôchodok, ich príbuzní nemajú právnu šancu sa k ich dôchodku dostať a v dôsledku toho nemajú z čoho za nich zaplatiť napríklad úhradu spojenú s užívaním ich bytu, za energie a iné poplatky ako telefón, poplatky za lieky a zdravotnícky materiál či poplatky v zdravotníckom zariadení," vysvetlila v pléne Ďuriš Nicholsonová.

Preto navrhujú ustanoviť osobitného príjemcu, teda nejakú blízku rodinnú osobu, ktorá by v takýchto prípadoch mohla za nich dávku prebrať. Sociálna poisťovňa by bola povinná ustanoviť osobitného príjemcu len na základe potvrdenia ošetrujúceho lekára najneskôr do 3 dní.

Návrh reaguje aj na situácie, ak by poberateľ dávky sociálneho poistenia nemal žiadnu blízku osobu alebo inú osobu v pomere rodinnom alebo obdobnom, ktorá by dôvodne pociťovala ujmu poberateľa dávky ako svoju vlastnú ujmu, aby bolo možné rovnako v priebehu 3 dní ustanoviť za osobitného príjemcu aj obec, kde má poberateľ dávky trvalý pobyt.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.