Maďarské občianske centrum: Novela ústavy zaručí suverenitu Maďarska

Kossuthovo námestie v Budapešti, archívna snímka. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Budapešť 20. júna (TASR) - Maďarská občianska organizácia Centrum pre základné práva vyhlásila, že novela ústavy, o ktorej budú poslanci parlamentu hlasovať v stredu popoludní, zaručí Maďarsku suverenitu. Informovala o tom agentúra MTI.

Strategický riaditeľ centra István Kovács v tejto súvislosti vo verejnoprávnej televízii M1 povedal, že cieľom siedmej novely ústavy je ochrana suverenity Maďarska a zákaz usídlenia cudzieho obyvateľstva v Maďarsku.

Analytik zdôraznil, že síce ani doterajšia ústava neumožňovala vonkajším zásahom meniť zloženie obyvateľstva Maďarska, avšak novela zakotví do základného zákona jednoznačný zákaz takejto činnosti.

Strategický riaditeľ ďalej podotkol, že poslanci budú schvaľovať aj vládny balík zákonov s opatreniami na potlačenie protiprávneho prisťahovalectva, ktorý nazvali "Zastavme Sorosa". Ním chce vláda premiéra Viktora Orbána zamedziť, aby sa z Maďarska stala krajina prisťahovalcov.

Centrum pre základné práva združuje právnikov a študentov práva a v médiách sa vydáva za nezávislý inštitút. Avšak podľa oponentov ide o vládou zriadené občianske združenie s pochybným financovaním z verejných zdrojov, ktorého cieľom je namiesto ochrany základných práv obhajovanie krokov vlády.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.