Povstalci v provincii Dará súhlasili s prímerím, tvrdí Rusko

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Moskva 7. júla (TASR) - Vodcovia povstaleckých skupín v juhosýrskej provincii Dará súhlasili s prímerím, informovalo v sobotu ruské ministerstvo obrany.

"Výsledkom rokovaní, ktoré sprostredkovalo ruské Centrum pre zmierenie bojujúcich strán v Sýrii, je dosiahnutie dohôd s predstaviteľmi ozbrojených skupín v provincii Dará na týchto otázkach: zastavenie vojenských akcií, začiatok odovzdávania ťažkých a stredne ťažkých zbraní vo všetkých lokalitách pod kontrolou ozbrojených skupín," citovala z vyhlásenia ruského ministerstva obrany agentúra TASS.

Rokujúce strany sa dohodli aj na regulácii postavenia militantov, obnovení práce sýrskych orgánov v obciach a zabezpečení návratu utečencov zo sýrsko-jordánskej hranice do svojich domovov.

V piatok sa konalo nové kolo rokovaní medzi sýrskymi povstalcami a ruskou armádou o dohode o ukončení ničivej vládnej ofenzívy v juhosýrskej provincii Dará.

Operácia sýrskych vládnych síl proti vzbúrencom v Dará mala za následok vysídlenie tisícok miestnych obyvateľov. Vzbúrenci v stredu ohlásili prerušenie rokovaní s tým, že Rusi, ktorí podporujú pozíciu sýrskej vlády, predstavili sýrskej opozícii "ponižujúce" podmienky kapitulácie.

Opozičné zdroje predtým uviedli, že Rusi nástojili na tom, aby vzbúrenci odovzdali svoje ťažké zbrane predtým, než bude tisíckam utečencov umožnené vrátiť sa domov.

Po piatkovom obnovení rokovaní povstalcov zo Slobodnej sýrskej armády (FSA) s ruskými dôstojníkmi v Busrá aš-Šáme bolo prerušené intenzívne bombardovanie oblastí pod kontrolou vzbúrencov v Dará, uviedlo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Sýrske vládne jednotky podporované ruskými bojovými lietadlami dosiahli pokrok voči povstalcom v provincii Dará, blízko hraníc s Jordánskom. S rozsiahlou pozemnou i vzdušnou ofenzívou začali v polovici júna. Provincia Dará sa považuje za kolísku povstania proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktoré sa začalo v roku 2011.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.