Experti:Vyvodzovanie zodpovednosti právnických osôb má v SR nedostatky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 11. júla (TASR) – Slovenská právna úprava zodpovednosti právnických osôb má viaceré nedostatky. Identifikovali ich experti Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Hodnotiacu správu organizácie zobrala v stredu na vedomie vláda.

Pracovná skupina OECD skúmala, do akej miery Slovensko splnilo záväzky vyplývajúce z Dohovoru o boji s podplácaním zahraničných verejných činiteľov v medzinárodných obchodných transakciách. V najnovšej fáze hodnotenia sa zamerala výlučne na otázku zodpovednosti právnických osôb z pohľadu štandardov OECD.

Za najväčšie nedostatky skupina označila, že zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorý je v praxi od polovice roka 2016, vylúčil spod trestnej zodpovednosti právnické osoby zriadené zákonom, ako napríklad štátny podnik Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

Experti OECD tiež vytkli aplikáciu zásad ukladania trestov, ktoré určuje slovenský zákon. Tie môžu byť podľa nich v rozpore s Dohovorom. Problematické je aj poskytovanie vzájomnej pomoci štátom, ktoré majú upravenú administratívnu zodpovednosť právnických osôb, a na Slovensku tiež absentuje dôsledná konfiškácia nielen zaplatených úplatkov, ale aj výnosov z nich.

Pracovná skupina bude ďalej sledovať aplikačnú prax súdov vo vzťahu k trestnému stíhaniu a sankcionovaniu právnických osôb. Bude skúmať i otázky pričítateľnosti konania fyzickej osoby právnickej osobe a vyvodenia zodpovednosti právnickej osoby z konania fyzickej osoby, možnosť vyvinenia sa právnickej osoby, ako aj ďalšie praktické otázky, ktoré sa na prvý pohľad nejavili ako problematické, avšak ich výklad je nejasný.

Aktuálnou správou bolo po 14 rokoch ukončené prvé kolo hodnotení. Pre Slovensko z nej nevyplývajú žiadne odporúčania. Ministerstvo spravodlivosti však konštatovalo, že pre hladký priebeh a ukončenie ďalšej fázy hodnotenia v roku 2020 až 2021 je potrebné vziať do úvahy nedostatky a pracovať na ich odstránení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.