V máji rástla zamestnanosť aj priemerná mzda vo viacerých odvetviach

Fotografia zo závodu Kia Motors Slovakia s.r.o. Foto: Kia Motors Slovakia s.r.o.

Bratislava 13. júla (TASR) - V máji tohto roka na Slovensku rástla zamestnanosť naprieč viacerými odvetviami. Zamestnanci si aj finančne prilepšili, zvýšila sa im totiž aj priemerná mesačná mzda. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

V piatom mesiaci tohto roka medziročne vzrástla zamestnanosť v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 9,9 %, predaji a oprave motorových vozidiel o 6,9 %, informačných a komunikačných činnostiach o 6,6 %, vybraných trhových službách o 5,7 %, doprave a skladovaní o 5,2 %, maloobchode o 3,4 %, priemysle o 2,7 %, ubytovaní o 2,3 % a v stavebníctve o 2,1 %. Znížila sa len vo veľkoobchode, a to o 1,4 %.

V priemere za päť mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástla zamestnanosť tiež vo viacerých odvetviach, napríklad v informačných a komunikačných činnostiach, doprave a skladovaní, predaji a oprave motorových vozidiel, ale aj v stavebníctve a vo veľkoobchode.

V máji tohto roka na Slovensku rástli aj priemerné nominálne a reálne mzdy. Nominálna mzda sa medziročne zvýšila v informačných a komunikačných činnostiach o 11,3 % a dosiahla 1868 eur, v priemysle stúpla o 9,2 % na 1138 eur, ubytovaní o 9,1 % na 721 eur, vo veľkoobchode sa zvýšila o 8,7 % na 953 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel stúpla o 8 % na 1035 eur, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa zvýšila o 7,7 % na 461 eur. Prilepšili si aj zamestnanci v stavebníctve, doprave a skladovaní, maloobchode, ale aj vo vybraných trhových službách.

Priemerná reálna mesačná mzda v máji tohto roka medziročne vzrástla v informačných a komunikačných činnostiach, ubytovaní, priemysle, vo veľkoobchode, ale aj v predaji a oprave motorových vozidiel, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, stavebníctve, ale aj v doprave a skladovaní či v maloobchode.

Reálna mesačná mzda bola opäť vyššia v oblasti informačných a komunikačných technológií, v oblasti ubytovania, maloobchode, priemysle, v stavebníctve, ale aj v ďalších odvetviach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.