Na normandskej štvorke sa bude riešiť aj otázka referenda v Donbase

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kyjev 24. júla (TASR) - Koncom tohto týždňa sa uskutoční v Berlíne schôdzka tzv. normandskej štvorky. Predmetom rokovaní bude implementácia minských dohôd, ale aj otázka usporiadania referenda na východe Ukrajiny. Informovala o tom v utorok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na námestníka ruského ministra zahraničných vecí Grigorija Karasina.

Podľa jeho slov sa schôdzka v normandskom formáte, tvorenom zástupcami Francúzska, Nemecka, Ukrajiny a Ruska, uskutoční na úrovni riaditeľov politických oddelení ministerstiev zahraničných vecí týchto krajín.

Ako poznamenala agentúra Ukrinform, ruský prezident Vladimir Putin po schôdzke so svojím americkým náprotivkom Donaldom Trumpom, ktorá sa konala 16. júla v Helsinkách, uviedol, že šéfovi Bieleho domu navrhol, aby sa v Donbase usporiadalo referendum v záujme vyriešenia tamojšieho konfliktu.

Ukrajinský minister spravodlivosti Ukrajiny Pavlo Petrenko však reagoval slovami, že na okupovaných územiach sa nemôžu konať žiadne referendá.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Ich cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.