PRECHÁDZKA OBCOU: Vlková si pripomína 740. výročie svojho vzniku

Na snímke pohľad na obec Vlková, okres Kežmarok a v pozadí Vysoké Tatry 3. augusta 2018. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Vlková 4. augusta (TASR) – Podtatranská obec Vlková si v tomto roku pripomína 740. výročie svojho vzniku. Prvýkrát sa táto dedinka s približne 800 obyvateľmi spomína v darovacej listine Ladislava IV. z roku 1278 pod názvom Farcasfalva. V nej kráľ pánom z Veľkej Lomnice Polanovi a Rikolfovi daroval za zásluhy práve obec Vlkovú a časť zeme Pokoj.

"V tomto období si veľa spišských obcí pripomína takéto okrúhle výročia a Vlková je jedna z nich. Vždy patrila medzi menšie obce na Spiši, od 17. storočia sa tu usadila rodina Wielandová, ktorá tam mala v 19. storočí veľké hospodárstvo," priblížila Zuzana Kollárová z popradskej pobočky Štátneho archívu v Prešove, ktorá je zároveň zostavovateľkou monografie o obci Vlková.

Dedinka sa skladá z troch častí, okrem centrálnej je to aj osada Levkovce a nová lokalita Park Panoráma postavená na miestnom kopci s výhľadom na okolie i Vysoké Tatry. "Máme už takmer 800 obyvateľov a môžem povedať, že naša obec nemá ten problém, že by z nej ľudia odchádzali, skôr naopak, každoročne sa nám počet obyvateľov zvyšuje," konštatoval starosta Vlkovej Peter Bendík a dodal, že do obce sa sťahujú predovšetkým mladé rodiny s deťmi. Dedinka ťaží najmä zo svojej polohy, blízko je diaľnica D1 a vďaka tomu aj okresné mestá Kežmarok, Poprad, Levoča i Spišská Nová Ves či turistické strediská vo Vysokých Tatrách, v Slovenskom raji i ďalšie.

Vďaka väčšiemu počtu obyvateľov sa tam za posledné roky zvýšil aj objem podielových daní a samospráva tak môže investovať do postupného zveľaďovania obce. "Podarilo sa nám vďaka dotácii z environmentálneho fondu vo výške približne 170.000 eur zrekonštruovať základnú školu, vrátane strechy, fasády, zateplenia a odvodnenia budovy. Okrem toho sme dobudovali čističku v novej lokalite Park Panoráma, pribudol chodník pri hlavnej ceste v blízkosti obecného úradu, zrekonštruovali sme bezdrôtový rozhlas a podarilo sa nám doplniť výbavu v hasičskej zbrojnici, ktorá je z pohľadu častých povodní pre obec veľmi dôležitá," vymenoval starosta.

Cez Pôdohospodársku platobnú agentúru sa podarilo obci získať prostriedky vo výške 89.000 eur aj na revitalizáciu priestoru pred obecným úradom. Zároveň bola samospráva úspešná aj v žiadosti o dotáciu na obnovu historického parku. "Vybudujú sa tam chodníky, obloží sa jazierko, pribudnú lavičky i koše, vďaka čomu sa vytvorí relaxačná zóna pre našich obyvateľov a zároveň vznikne napojenie na základnú školu. Žiadali sme viac peňazí, napokon nám schválili viac ako 80.000 eur, takže sa nám nepodarí park obnoviť celý naraz. Ale postupne každý rok tam chceme niečo upraviť, aby bola táto časť obce naozaj reprezentatívna," doplnil Bendík s tým, že úvodná etapa revitalizácie parku by mohla byť hotová na jeseň. Vďaka prefinancovaniu úveru sa v obci zároveň obnovia existujúce asfaltové plochy a chodníky.

V najbližšom období bude podľa starostu samospráva pracovať najmä na dobudovaní vodovodu v dolnej časti obce a v osade Levkovce by mala na jeseň pribudnúť automatická tlaková stanica, ktorá zvýši tlak vody. Cieľom vedenia je tiež vybudovať kanalizáciu a dokončiť rozpracovaný projekt nájomnej bytovky s 11 bytmi pre mladé rodiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.