Ravasz: Zistenia nového Atlasu rómskych komunít očakávame v roku 2019

Na archívnej snímke rómsky splnomocnenec vlády Ábel Ravasz. Foto: TASR - Adriána Hudecová

Bratislava 4. augusta (TASR) – Aktuálny detailný prehľad o stave rómskej menšiny v SR by odborná i laická verejnosť mala mať k dispozícii na začiatku budúceho roka. V súvislosti s prípravou nového Atlasu rómskych komunít o tom informoval splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Podobne ako v prípade predchádzajúceho dokumentu z roku 2013, aj v tomto prípade bude terénne zisťovanie a analýzu zozbieraných dát realizovať Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR), príspevková organizácia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. "Zmluva s IVPR bola podpísaná v máji 2018. Prvé dotazníky by mali byť rozposlané obciam v týchto dňoch, predpokladám, že publikované výsledky by mali byť vo februári, resp. na začiatku roka 2019, s tým, že interne by sme ich mali mať k dispozícii koncom tohto roka," informoval vládny splnomocnenec.

Avizoval, že v budúcnosti by mal byť prieskum, ako pramenná databáza pre analýzu situácie Rómov na Slovensku a podklad pre prijímanie opatrení, aktualizovaný pravidelne v päťročnej periodicite.

Prvý Atlas rómskych komunít zrealizovali v roku 2004, druhý priniesol dáta mapujúce situáciu z roku 2013. Dokument sa týkal nielen počtu Rómov podľa jednotlivých krajov, okresov a obcí, ale aj hodnotenia kvality životných podmienok v lokalitách, ktoré obývajú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.