VIDEO: V Kalifornii vyčíňa najväčší lesný požiar v dejinách štátu

Požiar v Kalifornii. Foto: TASR/AP

Lake Forest 7. augusta (TASR) - Dva rýchlo šíriace sa požiare v severnej Kalifornii sa stali najväčším lesným požiarom v dejinách tohto amerického štátu. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Požiare horia niekoľko kilometrov od seba a nazvali ich Mendocino Complex. Vzplanuli 27. júla a zachvátili územie s veľkosťou mesta Los Angeles.

Úrady v pondelok informovali, že požiar zúriaci približne 260 kilometrov severne od San Francisca sa rozšíril na plochu s veľkosťou 1148 kilometrov štvorcových.

Prekonal tým doteraz rekordný vlaňajší lesný požiar v južnej Kalifornie, ktorý spálil 1140 kilometrov štvorcových. Ten si vyžiadal dve obete a zničil viac ako 1000 budov.

Agentúra AP pripomína, že požiar Mendocino Complex zatiaľ zničil 75 domov a ohrozuje ďalších 11.300 budov. Uhasili ho zatiaľ len z 30 percent. Horí väčšinou v odľahlých oblastiach, ale tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy.

V rámci celej Kalifornie bojuje s viac ako desiatimi väčšími požiarmi približne 14.000 hasičov.

Teplejšie počasie, ktoré sa pripisuje klimatickej zmene, vysušuje vegetáciu, čo prispieva k čoraz prudším požiarom, ktoré sa rýchlo šíria z vidieckych oblastí do mestských častí. Odborníci na klímu a požiare však tiež vinia mestá, že rozširujú bytovú výstavbu do predtým nezastavaných oblastí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.