Živnostníkom zostávajú posledné dva dni na uhradenie nového poistného

Foto: Tablet.tv

Bratislava 7. augusta (TASR) - Živnostníkom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) zostávajú posledné dva dni na úhradu poistného v novej výške. Termín splatnosti je 8. august tohto roka. Sociálna poisťovňa (SP) im odporúča, aby si pri platení poistného trvalým príkazom v banke skontrolovali a v prípade potreby upravili výšku poistného, a tiež uviedli správne identifikačné údaje, teda variabilný, špecifický a konštantný symbol.

Novú výšku poistného SP oznámila živnostníkom v predošlých dňoch. V prípade akýchkoľvek pochybností by sa mali obrátiť na pobočku poisťovne. Poistenci môžu pritom jednoducho získať informácie o údajoch nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti na webovej stránke SP.

Ak potrebuje poistenec získať elektronický prístup k údajom zo svojho individuálneho účtu, stačí aby osobne navštívil miestnu príslušnú pobočku poisťovne. "Po predložení občianskeho preukazu a podpísaní dohody o prístupe k elektronickým službám dostanú poistenci bezplatne prístupovú kartu (tzv. GRID karta), ktorá im umožní získať pasívny prístup k Informácii o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca," vysvetlil hovorca SP Peter Višváder.

Účet obsahuje identifikačné údaje poistenca, údaje o vzniku a zániku nemocenského a dôchodkového poistenia, poistenia v nezamestnanosti, ale aj ďalšie potrebné údaje. "Počet dní poistenia a vymeriavacie základy, z ktorých bolo platené poistné, priamo ovplyvňuje to, či poistenec získa nárok a zároveň v akej výške sa mu dávka vyráta, teda napr. nemocenské, materské, ošetrovné, dávka v nezamestnanosti, starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, vdovský/vdovecký a sirotský dôchodok," dodal Višváder. Údaje v individuálnom účte poistenca sa aktualizujú raz ročne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.