Taliansky minister hospodárstva očakáva spomalenie ekonomiky

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Rím 8. augusta (TASR) - Taliansky minister hospodárstva Giovanni Tria očakáva spomalenie hospodárstva aj spomalenie znižovania verejného dlhu a nárast rozpočtového deficitu krajiny v budúcom roku. Opätovne však sľúbil obozretnú fiškálnu politiku.

Tria v stredu uviedol, že podľa vládneho odhadu by mala talianska ekonomika v tomto roku vzrásť o 1,2 %. To je slabší výkon ako jej predpokladaná expanzia o 1,5 % v predchádzajúcej prognóze. Minister zároveň revidoval smerom nadol aj odhad hospodárskeho rastu v budúcom roku, a to na 1 až 1,1 % z pôvodných 1,4 %.

"Toto spomalenie (hospodárstva) prinesie deficit v roku 2019 na úrovni 1,2 % hrubého domáceho produktu (HDP)," povedal v rozhovore pre noviny Il Sole 24 Ore. Predchádzajúca talianska vláda si pritom dala za cieľ dosiahnuť v roku 2019 deficit 0,8 % HDP.

Tria dodal, že jasnejší odhad deficitu bude k dispozícii v septembri. Bude závisieť od nákladov na splácanie dlhu a od výšky príjmov alebo zníženia výdavkov, ktoré vláda použije, aby zabránila zvýšeniu daní z predaja.

Zhoršujúce sa ekonomické prognózy by mohli priniesť "kolíziu" novej protisystémovej vlády v Taliansku a Európskej komisie, ktorá monitoruje rozpočty krajín Európskej únie (EÚ).

Ale Tria, akademik, ktorý je považovaný za umiernenejšieho politika ako väčšina jeho partnerov vo vláde, uviedol, že všetky reformné opatrenia obsiahnuté v plánoch exekutívy sú "zlučiteľné" so záväzkami Talianska v oblasti verejných financií.

Pripustil, že slabší hospodársky rast by mohol spomaliť pokles dlhu krajiny, ktorý je druhý najvyšší v EÚ po Grécku, ale dodal, že nová vláda chce dodržať záväzky Talianska a dlh znížiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.