Trh s ropou je aktuálne pokojný, IEA potvrdila odhad rastu dopytu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Paríž 10. augusta (TASR) - Trhy s ropou vstúpili do krátkeho obdobia pokoja, ale neskôr v priebehu roka sa môže objaviť búrka, keď nové sankcie USA znížia dodávky ropy z Iránu. Uviedla to v piatok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

"Nedávne ochladenie trhu, s uvoľnením napätia okolo krátkodobých dodávok, súčasné nižšie ceny a slabší rast dopytu nemusia vydržať," upozornila IEA, ktorá dohliada na energetické politiky priemyselných krajín, vo svojej mesačnej správe.

Ceny ropy tento rok vzrástli takmer na 80 USD (69 eur) za barel (1 barel = 159 litrov), čo bola ich najvyššia úroveň od roku 2014. Dôvodom boli obavy z nedostatku dodávok. Ale v posledných týždňoch sa trh "ochladil", keď Líbya opäť obnovila časť produkcie a Washington naznačil, že môže ázijským krajinám udeliť výnimky zo sankcií pri nákupe iránskej ropy na budúci rok.

Ale Spojené štáty zároveň upozornili, že sa budú snažiť prinútiť klientov Iránu, aby úplne zastavili nákup jeho ropy v dlhodobom časovom horizonte.

Irán je tretím najväčším producentom v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) s výkonom okolo 4 miliónov barelov denne, čo predstavuje zhruba 4 % globálnych dodávok.

Podľa IEA kombinácia sankcií proti Iránu a možné problémy pri ťažbe inde vo svete, môžu skomplikovať globálne dodávky ropy.

Saudská Arábia, odveký nepriateľ Iránu a blízky spojenec z Washingtonu, sa zaviazala, že zvýši produkciu, aby zabránila nedostatočnému zásobovaniu trhov ropou.

Saudská Arábia produkuje približne 10,4 milióna barelov ropy denne a teoreticky by mohla zvýšiť svoj výkon na viac ako 12 miliónov barelov/deň.

Ale po takomto kroku by už vo svete nebola žiadna "rezervná" produkčná kapacita pre prípad, že by došlo k prerušeniu dodávok z viacerých krajín ako sú Líbya, Venezuela alebo Nigéria. Trh by potom bol menej "pokojný" ako dnes, uviedla IEA so sídlom v Paríži.

Okrem obavy z nedostatočných dodávok, zdraženie ropy podporil aj zdravý rast dopytu, ktorý v uplynulých rokoch opakovane prekvapil.

IEA ponechala svoju prognózu zvyšovania dopytu po rope v roku 2018 bez zmeny na úrovni 1,4 milióna barelov denne, ale zvýšila svoju predpoveď pre rok 2019 o približne 110.000 barelov na 1,49 milióna barelov/deň.

"Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, je eskalácia obchodného napätia, čo by mohlo viesť k spomaleniu hospodárskeho rastu a následne k zníženiu dopytu po rope," uviedla IEA s odkazom na obchodný spor medzi USA a Čínou.

(1 EUR = 1,1593 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.