Tempo rastu ekonomiky eurozóny bolo v 2. štvrťroku stabilné

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Luxemburg 14. augusta (TASR) - Tempo rastu ekonomiky eurozóny bolo v 2. štvrťroku stabilné. Ukázal to v utorok druhý odhad Eurostatu, štatistického úradu Európskej únie (EÚ).

Podľa spresnených údajov Eurostatu sa hrubý domáci produkt (HDP) euroregiónu po očistení od sezónnych vplyvov v období apríl-jún 2018 zvýšil o 0,4 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku, keď medzikvartálne tiež vzrástol o 0,4 %.

To je lepší výsledok, ako naznačil prvý odhad, podľa ktorého sa mal rast HDP eurozóny v 2. štvrťroku spomaliť na 0,3 %.

Aj v celej Únii stúpol HDP za tri mesiace do konca júna 2018 medzikvartálne o 0,4 % rovnako ako v predchádzajúcom 1. štvrťroku a tak, ako naznačili predbežné údaje.

V medziročnom porovnaní sa sezónne očistený HDP eurozóny v 2. kvartáli 2018 zvýšil o 2,2 % namiesto o 2,1 % pri prvom odhade. Tempo rastu sa však spomalilo z 2,5 % v prvých troch mesiacoch roka.

V EÚ sa medziročné tempo rastu ekonomiky v období apríl-jún podľa očakávania znížilo na 2,2 % z 2,4 % v predchádzajúcom 1. štvrťroku.

Na ilustráciu HDP Spojených štátoch v 2. štvrťroku 2018 vzrástol medzikvartálne o 1 % (po 0,5-% zvýšení v prvých troch mesiacoch roka) a medziročne stúpol o 2,8 % (o 2,6 % v 1. kvartáli).

HDP Slovenska sa v 2. štvrťroku zvýšil medzikvartálne o 1 % a medziročne o 3,9 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.