V obci Cerová sa chcú orientovať viac na turistický ruch

Zlepšiť prístupnosť zrúcaniny stredovekého Jelšavského hradu v okrese Revúca a pripraviť ho na letnú turistickú sezónu bolo zámerom prác, ktoré na ňom v týchto dňoch realizovala skupina zhruba 60 dobrovoľníkov. Ako TASR informoval primátor Jelšavy Milan Kolesár, všetky práce vykonali pod dozorom pracovníka pamiatkového úradu. Na snímke časť zrúcaniny Jelšavského hradu pri meste Jelšava v okrese Revúca dňa 16. apríla 2018. Foto: TASR - Branislav Caban

Cerová 18. augusta (TASR) – Obec Cerová v okrese Senica leží na trase historickej Českej cesty a vo svojom katastri má niekoľko turistických zaujímavostí. Aj preto sa chce v budúcnosti viac orientovať na cestovný ruch.

Na to, aby sa stala atraktívnou destináciou pre turistov, má podľa starostu Jána Čerešníka veľmi dobré predpoklady. "Obec vlastní zrúcaninu hradu Korlátka, v ktorej blízkosti sa nachádza veterný park a rozhľadňa. Okrem toho máme na okolí množstvo turistických trás. Sú ideálne pre rodinnú turistiku. Nie je to Slovenský raj alebo Vysoké Tatry, sú to ľahko zdolateľné výškové prevýšenia. Ak sa sem vyberiete s malými deťmi, môžete ísť bez obáv, či to zvládnete," poznamenal starosta. Obec v rámci zvýšenia atraktívnosti pre turistov kúpila časť historického parku pri kaštieli a začala s jeho úpravou.

Cerová v poslednom období investovala do domu kultúry a hasičskej zbrojnice. "Dom kultúry prešiel kompletnou rekonštrukciou. Vymenili sme elektrické rozvody, vodovodné inštalácie, kúrenie a podlahy. Pribudli omietky, vymaľovali sme a zaobstarali sme nové zariadenie interiéru. Celkové náklady, ktoré išli z rozpočtu obce, boli približne 100.000 eur. Rekonštruovali sme aj hasičskú zbrojnicu, kde pribudla garáž. Z celkových nákladov 77.000 eur sme získali 30.000 eur z ministerstva vnútra," uviedol Čerešník. Na jeseň Cerová plánuje rekonštrukciu domu smútku, kde sa budú meniť podlahy a rekonštrukciou prejdú aj okná a dvere.

Počas súčasného volebného obdobia došlo v obci k zmene starostu, zaujímavosťou je, že bývalý aj súčasný majú rovnaké meno Ján Čerešník. Zhoda mien podľa slov aktuálneho starostu niekedy spôsobuje úsmevné situácie, ale aj nedorozumenia a problémy. Tie podľa jeho slov vznikajú predovšetkým pri podávaní žiadosti o pridelenie finančných prostriedkov z ministerstiev a Európskej únie. "Naposledy sa tak stalo, keď sme sa uchádzali na ministerstve vnútra o finančnú podporu na rekonštrukciu hasičskej zbrojnice. Vyradili nás hneď v prvom kole pre technické nedostatky projektu. Nakoniec sa zistilo, že všetko bolo v poriadku, lebo ako chybu vyhodnotili rovnaké meno s dvoma rôznymi dátumami narodenia," uviedol poslednú skúsenosť starosta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.