Kampaň Svetového dňa humanitárnej pomoci nesie názov: Nie som terč

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

New York 18. augusta (TASR) - Humanitárni pracovníci pomáhajú každý deň miliónom ľudí na celom svete v krajinách postihnutých prírodnými katastrofami alebo vojnovým konfliktom. Svetový deň humanitárnej pomoci, pripadajúci na 19. augusta, dáva príležitosť vzdať poctu mužom a ženám, poskytujúcim pomoc iným ľuďom, uviedla Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej webovej stránke. Prvýkrát sa Svetový deň humanitárnej pomoci slávil v roku 2009. OSN v kampani roku 2018 zdôraznila, že sa naďalej usiluje upriamovať pozornosť na milióny civilistov každodenne postihnutých ozbrojenými konfliktami. Ľudia v mestách bojujú o to, aby našli stravu, vodu a bezpečný úkryt, pričom boje vyháňajú milióny ďalších z ich príbytkov. Deti najímajú a využívajú na bojovú činnosť, školy sú často zničené v dôsledku bojov.

Ženy sú vystavené ponižovaniu a zlému zaobchádzaniu. Vtedy humanitárni pracovníci prinášajú pomoc, zdravotnícky personál ošetruje zranených a chorých. Pri tom sa humanitárni pracovníci stávajú priamym terčom, aby tú pomoc nemohli poskytnúť ľuďom, ktorí ju zúfalo potrebujú, uviedla OSN na svojej webovej stránke. Tento popis označila OSN len za zlomok z toho, čomu sú vystavení jej pracovníci v konfliktoch. Preto vyzvala, aby sa ľudia pripojili k tohtoročnej kampani s názvom: Nie som terč - #NotATarget - a žiadali od lídrov na celom svete, aby urobili všetko, čo je v ich moci na ochranu civilistov v konfliktoch.

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) 11. decembra 2008 v rezolúcii A/RES/63/139 rozhodlo, že 19. august bude Svetovým dňom humanitárnej pomoci. OSN chce tým dňom upozorniť verejnosť na aktivity humanitárneho personálu, princíp poskytovania humanitárnej pomoci a v neposlednom rade pripomenúť tých spomedzi nich, čo už nie sú medzi živými.

OSN vybrala 19. august preto, lebo v ten deň a mesiac v roku 2003 pri bombovom útoku na Úrad OSN v Bagdade zahynulo 22 ľudí. Pred 15 rokmi útok zdevastoval Hotel Canal, ktorý bol základňou pre 300 členov medzinárodného personálu OSN v irackej metropole.

Mnoho humanitárnych pracovníkov prišlo o život pred a rovnako aj po roku 2003.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.