Kremnické gagy 2018 uvedú tento víkend viac ako 60 predstavení

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 20. augusta (TASR) – Kremnica sa tento víkend stane centrom európskeho humoru. V poradí 38. ročník Európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy ponúkne od 24. do 26. augusta umenie v podaní domácich aj zahraničných umelcov.

Gagy budú tento rok česko-slovenské, karikatúra stredoeurópska a pouličné umenie svetové. Do Kremnice na konci augusta prichádzajú dve silné generácie československých umelcov, budú nimi Milan Lasica, Martin Huba, Zuzana Kronerová, Stanislav Štepka, Milan Kňažko, Daniela Kolářová, Luděk Sobota, Oldřich Navrátil, ale aj Vanda Hybnerová, Tomáš Matonoha, Dominika Kavaschová, Michal Kubovčík, Sväťo Malachovský, Csongor Kassai a ďalší umelci.

V Uličke slávnych nosov pribudnú reliéfy slávnej dvojice Jiří Voskovec a Jan Werich. Špecialitou bude viac ako 1400 exponátov v Múzeu gýča, ktoré je unikátom svojho druhu. Hlavné námestie ožije svetovým umením, prídu umelci z Austrálie, USA, Kanady, Nemecka, Španielska a Litvy. Kreslený humor má tento rok silné zastúpenie. Prídu karikaturisti z Maďarska, Poľska, Srbska, Ukrajiny, Čiech a Slovenska. Unikátna bude výstava s názvom 1968, ktorá obsahuje 68 výtvarných diel od ôsmich autorov publikovaných pred 50 rokmi.

„Návštevníkov čaká viac ako 60 predstavení, z ktorých polovicu uvedieme bez vstupného. Veríme, že si opäť užijú neopakovateľnú festivalovú atmosféru. Prajeme všetkým príjemné umelecké zážitky a veľa, veľa zábavy na úrovni," uviedol pre médiá producent festivalu Pavol Kelley.

„Budú to tri dni kultivovaného humoru a satiry. Program je veľmi pestrý, začíname predstaveniami pre deti, pokračujeme kvalitnou českou a slovenskou činohrou. Až do neskorej noci množstvo koncertov a parádnou tancovačkou," uzatvára riaditeľ festivalu Roman Vykysalý.

Gagy zavítajú aj do múzea, ponúknu tri výstavy

Kremnické Múzeum mincí a medailí pripravilo v spolupráci s organizátormi Kremnických gagov tri výstavy, ktoré sú súčasťou 38. ročníka Európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2018. Ich vernisáž sa uskutoční za prítomnosti pozvaných autorov a hostí v prvý deň festivalu, a to v piatok 24. augusta.

Prvá z nich, medzinárodná výstava Karikaturisti, predstavuje kolekciu 181 kresieb od dvoch slovenských a piatich zahraničných karikaturistov, ktorí sú nominovaní na festivalové ocenenie Zlatý gunár v kategórii karikatúry a iné recesistické výtvarné diela. "V tohoročnej mužskej zostave majú zastúpenie aj dve ženské autorky – slovenská a maďarská," informovala Miriam Kostrianová z múzea.

Na druhej výstave môžu návštevníci vidieť 68 publikovaných kresieb z roku 1968 od ôsmich československých výtvarníkov – karikaturistov. "Tretia výstava je autorským výberom 30 veselých obrázkov Petra Stankoviča, výtvarníka vizuálu Kremnických gagov 2018," dodala Kostrianová.

Všetky tri výstavy potrvajú do 15. septembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.