Agrorezort analyzoval, ako vysporiadať pozemky pod stavbami obcí a VÚC

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava 20. augusta (TASR) - Na vysporiadanie pozemkov pod stavbami a priľahlými pozemkami vo vlastníctve obcí a vyšších územných celkov (VÚC), ako aj priľahlých pozemkov sú potrebné náhradné pozemky vo výmere asi 23.161 hektárov (ha), čo pri odhadovanej priemernej cene 10 eur/meter štvorcový (m2), ktorá nemusí zodpovedať skutočnej cene, predstavuje sumu 2,316 miliardy eur. Vyplýva to z analýzy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú by v stredu (22.8.) mal prerokovať a schváliť vládny kabinet.

"Ak uvažujeme, že by sa vlastníkom pozemkov pod stavbami poskytovala náhrada len zo strany štátu, a to len v poľnohospodárskych pozemkoch a v rovnakej výmere, aká sa nachádza pod stavbami, pričom by sa nezohľadňoval druh pozemku pred jeho zastavaním, ide o približne jednu pätinu výmery pozemkov, ktoré sú v súčasnosti v majetku štátu v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF), teda asi 129.400 ha. Ak by sa výmera náhrady prepočítavala cez cenu týchto pozemkov, je pravdepodobné, že ani výmera všetkých štátnych pozemkov by na náhrady nepostačovala," upozornil v analýze agrorezort.

"Na základe vykonaných analýz a navrhnutých riešení konštatujeme, že bez ďalších legislatívnych zmien, ale aj zabezpečenia krytia nákladov, ktoré z nich vyplynú, ostane problematika pozemkov pod stavbami, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a vyššie územné celky, systémovo neriešiteľná a bude v budúcnosti spôsobovať obciam, vyšším územným celkom, ale aj štátu, stále väčšie problémy," dodalo v závere analýzy MPRV SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.