Nezamestnanosť v Chorvátsku klesla v júli na historické minimum

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Záhreb 23. augusta (TASR) - Nezamestnanosť v Chorvátsku klesla minulý mesiac hlbšie pod 9 % a dostala sa na nové historické minimum. Uviedol to tento týždeň chorvátsky štatistický úrad DZS.

Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v Chorvátsku v júli 8,6 % oproti 8,8-percentnej úrovni v predchádzajúcom mesiaci. V máji zaznamenala 9,2 %. Júlová nezamestnanosť bola najnižšia od januára 2000, keď DZS prvýkrát začal zaznamenávať príslušné údaje.

Podľa analytikov z Raiffeisenbank Austria júlové údaje predstavujú pokles nezamestnanosti už šiesty mesiac po sebe, pričom výsledok bol v súlade s odhadmi, ako aj sezónnymi trendmi na pracovnom trhu. "Aj keď údaje poukazujúce na postupné znižovanie nezamestnanosti sú povzbudzujúce, za poklesom sú najmä sezónne trendy, ktoré sú vďaka predĺženej turistickej sezóne výraznejšie a dlhšie," uviedli.

Zároveň však poukázali na pretrvávajúce problémy na chorvátskom pracovnom trhu. Pokles nezamestnanosti totiž nesprevádza rast zamestnanosti. Štrukturálne problémy ekonomiky, ako je napríklad práve nízka zamestnanosť, sú v krajine hlboko zakorenené, čo potom negatívne ovplyvňuje vývoj hospodárstva, dodali analytici.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.