Začína sa 4. ročník antifašistického festivalu Povstanie pokračuje

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 29. augusta (TASR) - Uctiť si všetkých, ktorí sa v minulosti aktívne zapojili do boja proti fašistickému režimu a šíriť hodnoty tolerancie, antirasizmu a antifašizmu v súčasnosti. To je cieľom antifašistického festivalu Povstanie pokračuje, ktorého 4. ročník sa popoludní začína v Bratislave. Na Námestí SNP sa začne od 15.00 h bohatý hudobný a kultúrny program.

"Odkaz Slovenského národného povstania je dôležité pripomínať, uchovávať, ale predovšetkým rozvíjať a dokončiť. Tak ako po minulé roky, aj tento ročník poukáže na to, že zapáliť sviečky a položiť kvety pri pamätníkoch jednoducho nestačí," uviedli organizátori.

Festival je podľa nich čriepkom v mozaike, ktorá sa usiluje o dlhodobé budovanie antifašistického a solidárneho hnutia na Slovensku. "Dôležité je preto o súčasných zdrojoch a podobách nebezpečenstiev neslobodného myslenia v spoločnosti hovoriť. Festival pripomína, prečo by sme mali aktívne vystupovať proti každej forme autoritárstva, diskriminácie a odmietať politiky, ktoré sa snažia niektorých jednotlivcov alebo skupiny zbaviť ľudských práv a dôstojnosti," píše sa v tlačovej správe.

Na festivale zahrajú zahraničné i domáce kapely. Pozvanie prijala napríklad antifašistická kapela Los Fastidios z Talianska či kapela The Offenders, taktiež pôvodom z Talianska, ale žijúca v Nemecku, ktorej členovia hlasno vystupujú voči všetkým formám rasizmu, fašizmu či xenofóbie.

Hlavným sprievodným programom na Námestí SNP bude Kuchyňa konfliktov (Conflict Kitchen), ktorá vznikla pred ôsmimi rokmi ako umelecký projekt "ad hoc" reštaurácie v americkom Pittsburghu. Jej cieľom bolo upozorňovať na konflikty, ktoré vo svete vedie USA, a tiež hovoriť o živote a kultúre v týchto krajinách spôsobom, ktorý by nereprodukoval polarizujúcu rétoriku politického establišmentu a zjednodušujúcu optiku masmédií.

Iniciatíva Povstanie pokračuje vznikla v roku 2015 ako neformálne a nehierarchické združenie ľudí, ktorých spája spoločná myšlienka boja proti všetkým prejavom fašizmu, útlaku a snahám o diskrimináciu v politike a spoločnosti. Financie na festival a svoje ďalšie aktivity iniciatíva získava z dobrovoľných príspevkov počas benefičných akcií alebo využíva tzv. crowdfunding. Minulý rok bol festival Povstanie pokračuje ocenený cenou Most v kategórii Projekt roka, ktorú každoročne udeľuje Rada mládeže Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.