Prijatie Ústavy SR je pre Ústavný súd v Košiciach významnou udalosťou

Na archívnej snímke v Košiaciach budova Ústavného súdu SR. Foto: TASR František Iván

Košice 1. septembra (TASR) – Prijatie Ústavy Slovenskej republiky z 1. septembra 1992 ako základného a najvyššieho zákona štátu, je pre Ústavný súd (ÚS) SR významnou historickou a spoločenskou udalosťou, ktorú si každoročne pripomína. Pre TASR to uviedol Tomáš Senaj z tlačového a informačného odboru Kancelárie Ústavného súdu. "Hlavnou a prvoradou úlohou ÚS SR vždy bolo, je a bude chrániť hodnoty a princípy zakotvené v Ústave Slovenskej republiky, základnom a najvýznamnejšom zákone nášho právneho poriadku," povedal.

Od začiatku činnosti ÚS SR, od roku 1993 do konca prvého polroku 2018, bolo Ústavnému súdu doručených spolu 163.870 podaní, resp. návrhov a sťažností, z nich bolo vybavených takmer 99,5 percenta. "Jednou z 19 právomocí Ústavného súdu je aj rozhodovanie o súlade zákonov s ústavou, s ústavnými zákonmi a s medzinárodnými zmluvami, s ktorými vyslovila súhlas Národná rada Slovenskej republiky a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom ústavy," uviedol Senaj.

Ako pripomenul, Ústava SR bola od svojho prijatia 17-krát novelizovaná. Jedna z najvýznamnejších noviel bola podľa jeho slov prijatá v roku 2001. "Precíznejšie sa upravil vzťah vnútroštátneho a medzinárodného práva a vytvorili sa ústavné predpoklady na vstup Slovenska do Európskej únie a posilnilo sa právne postavenie územnej samosprávy," spresnil s tým, že významné zmeny sa týkali aj Ústavného súdu, keďže novela spresnila a rozšírila jeho právomoci.

V súvislosti s Dňom Ústavy Slovenskej republiky je na 25. septembra plánovaný VII. ročník konferencie s názvom Ústavné dni a 27. septembra bude mať ÚS SR Deň otvorených dverí. "Tento rok je výnimočný aj tým, že prijatie ústavy si na Ústavnom súde pripomíname aj vďaka novému kompletnému vydaniu Ilustrovanej Ústavy Slovenskej republiky – doplnené vybrané ustanovenia, ktoré je určené najmä pre žiakov a študentov základných a stredných škôl," dodal Senaj. Ako vysvetlil, oproti prvému vydaniu bude publikácia doplnená o 75 nových ilustrácií k vybraným článkom a odsekom ústavy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.