Ukrajinská polícia zatkla muža podozrivého z vraždy známeho historika

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Kyjev 3. septembra (TASR) - Ukrajinská polícia zatkla muža podozrivého z minulotýždňovej vraždy popredného historika Mykolu Šyťuka. Oznámila to v pondelok Slobodná Európa (RFE/RL).

Mŕtveho historika objavili v sobotu v jeho dome v meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny. Na jeho tele našli viaceré bodné rany a iné stopy násilia.

Miestna polícia v nedeľu oznámila, že v súvislosti s prípadom zadržala 25-ročného muža. Ten sa priznal, že historika dobodal počas hádky.

Mykola Šiťuk bol známy vďaka výskumu hladomoru, ktorý na území Ukrajiny zúril v rokoch 1932-33 a vyžiadal si životy miliónov ľudí. Hladomor vypukol po tom, ako sovietske úrady prinútili ukrajinských roľníkov vstúpiť do jednotných družstiev a skonfiškovali im úrodu obilia a iné potraviny.

Ukrajina a približne desiatka ďalších krajín uznala takzvaný "holodomor" za genocídu spáchanú na ukrajinskom ľude. Moskva dlhodobo akúkoľvek vinu za hladomor odmieta, tvrdiac, že slabá úroda v tom čase vyhubila množstvo obyvateľstva aj v iných častiach bývalého Sovietskeho zväzu.

Deň pamiatky obetí holodomoru sa na Ukrajine pripomína každoročne v štvrtú novembrovú sobotu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.