Pilotný návrh Národného infraštruktúrneho plánu sa týka 10 oblastí

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 3. septembra (TASR) - Pilotnou verziou návrhu Národného infraštruktúrneho plánu (NIP) SR na roky 2018 až 2030 by sa mala v blízkej budúcnosti zaoberať vláda. Pôvodný návrh dokumentu je rozšírený o ciele Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj.

V rozsiahlom dokumente sú charakteristiky súčasného stavu a želaného stavu v jednotlivých sektoroch v roku 2030, ďalej kľúčové investičné programy a projekty zamerané na podporu budovania zeleného, inkluzívneho a inteligentného hospodárstva.

NIP sa týka dopravy, energetiky, informatizácie a elektronických komunikácií, vzdelávania, výskumu a inovácií. Ďalej sú to zdravotníctvo, životné prostredie, poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo, sociálna inklúzia a zamestnanosť a regionálny rozvoj.

Projekty zaradené do NIP SR sú indikatívne a boli navrhnuté na základe existujúcich sektorových stratégií v spolupráci s dotknutými rezortmi. "Tu je potrebné zmieniť dve kľúčové okolnosti, ktoré mali vplyv na predkladaný materiál. V rozvojových plánoch rezortov zatiaľ nedošlo k podstatnej asimilácii cieľov Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj a zároveň tieto rozvojové plány sú takmer výlučne založené na čerpaní prostriedkov Európskych štrukturálnych a investičných fondov 2014 – 2020," uvádza sa v materiáli. Stanovenie projektov v horizonte roku 2030 bolo preto pre jednotlivé rezorty veľmi náročné.

Z toho dôvodu investičný plán neprináša vo všetkých oblastiach rovnako konkrétne projekty, pretože dlhodobé rozvojové stratégie vznikajú až v súčasnosti, ako napríklad Stratégia hospodárskej politiky Slovenskej republiky do roku 2030 a Zelenšie Slovensko – Stratégia environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030, či Nízkouhlíková stratégia SR do roku 2030, s výhľadom do roku 2050.

Na základe uznesenia z júna 2018 bude vláde do apríla budúceho roka predložená Vízia a stratégia rozvoja SR. „Tá vytvorí rámec pre koordináciu a integráciu sektorových politík, regionálneho a územného rozvoja v rámci procesu implementácie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj,“ dôvodí správa. Na základe Vízie a stratégie rozvoja SR budú aktualizované príslušné odvetvové stratégie a bude vypracovaná nová verzia NIP SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.