Orbán v Kirgizsku: Už neplatí, že kapitál a vedomosti prúdia zo Západu

Viktor Orbán, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Budapešť/Čolpon-Ata 3. septembra (TASR) - V novom svetovom poriadku už neplatí, že kapitál a vedomosti prúdia zo Západu na Východ - určujúcimi budú krajiny Východu s rozvíjajúcimi sa ekonomikami, povedal v pondelok v kirgizskom meste Čolpon-Ata predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na VI. zasadaní Rady spolupráce krajín s turkickými jazykmi.

Podľa agentúry MTI Orbán na schôdzke s najvyššími predstaviteľmi Kazachstanu, Azerbajdžanu, Turecka a Uzbekistanu uviedol, že Maďarsko je pripravené na otvorenie novej kapitoly vzťahov s týmito krajinami.

"Maďarsko vždy pozorne sledovalo spoluprácu krajín s turkickou identitou," podotkol maďarský ministerský predseda, ktorý vyzdvihol zachovávanie turkického jazyka, kultúry, zvykov, ako aj úctu k turkickým koreňom.

Podľa ľavicového denníka Népszava maďarský premiér tiež poznamenal, že Maďari sa považujú za potomkov Attilu, ich korene stoja na hunsko-turkických základoch a ich jazyk patrí k jazykom turkickým.

Predseda vlády sa tak podľa denníka obrátil chrbtom dôkazom objaveným už pred 200 rokmi, ktoré svedčia o príslušnosti maďarčiny k ugrofínskym jazykom. To je aj oficiálnym postojom Maďarskej akadémie vied (MTA).

Orbán, ktorý do Kirgizska pricestoval v nedeľu, sa zúčastní na Svetových hrách kočovníkov 2018.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.