Primátorka Bukurešti z PSD vyzvala predsedu strany na odstúpenie

Gabriela Fireová. Foto: TASR/AP

Bukurešť 5. septembra (TASR) - Primátorka Bukurešti Gabriela Fireaová vyzvala predsedu vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Livia Dragneu, aby odstúpil pre dobro "strany a štátu".

Primátorka Dragneu konkrétne obvinila, že PSD vedie pokútnym spôsobom a nepriamo blokuje projekty, ktoré chce uskutočniť bukureštská radnica.

Podľa prieskumov verejnej mienky sa Fireaová u respondentov teší najväčšej priazni spomedzi politikov PSD.

Dragnea, ktorý je najvplyvnejším politikom krajiny a tiež predsedom dolnej komory parlamentu, v súlade s platnou legislatívou nemôže byť rumunským premiérom. V roku 2016 ho totiž podmienečne odsúdili pre podvod, ktorého sa mal dopustiť v súvislosti s referendom z roku 2012. Podľa mnohých pozorovateľov však Dragnea rumunskú vládu prakticky riadi.

Agentúra AP uviedla, že vzťahy medzi Fireaovou a Dragneom sú napäté aj v súvislosti s masovými protestmi proti korupcii a nízkym platom, ktoré sa konali v auguste v Bukurešti za účasti desiatok tisíc ľudí. Zranených bolo počas nich najmenej 450 ľudí. Približne 750 osôb následne podalo na zásahovú políciu trestné oznámenie za neprimeraný zásah.

V kauze v utorok ako svedok na prokuratúre vypovedala aj Fireaová, ktorá neskôr viacerých politikov PSD obvinila, že sa z jej bývalej poradkyne a súčasnej bukureštskej prefektky Speranty Cliseruovej snažia urobiť obetného baránka a obviniť ju, že ona nariadila policajný zásah. Fireaová však tvrdí, že Cliseruová len podpísala políciou iniciovaný rozkaz na zásah proti demonštrantom. Fireaová následne vyzvala Dragneovu poradkyňu, ministerku vnútra Carmen Danovú, aby pre policajné násilnosti odstúpila. PSD však Danovú podporila.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.